Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Pikantne wino z solą

Dr Paulina Komar o antycznym winie, jego produkcji, smaku i handlu

Starożytna grecka ceramika z pijącymi wino mężczyznami. Starożytna grecka ceramika z pijącymi wino mężczyznami. Bildarchiv Steffens/Bridgeman Images/Photopower
Rozmowa z archeolożką dr Pauliną Komar o dziejach antycznego wina, jego produkcji, smaku i dystrybucji w Imperium Romanum.
Wyciskanie soku z winogron – mozaika rzymska z amfiteatru, II w. n.e.Deagostini Picture Library/Scala, Florence/Photopower Wyciskanie soku z winogron – mozaika rzymska z amfiteatru, II w. n.e.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Swego czasu rozważano, czy człowiek nie został rolnikiem przede wszystkim po to, by mieć co nalać do kufla. Pomysł chwytliwy, warzenie piwa nie wykluczało robienia placków z dzikiego zboża. A co z winem, którego pozostałości sprzed 8 tys. lat znaleziono na ściankach naczyń z Gruzji?
PAULINA KOMAR: – Zakaukazie to matecznik winiarstwa, tam odkryto najstarsze udomowione pestki winogron – bardziej wydłużone niż dzikie i z charakterystycznym dzióbkiem.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 100
Oryginalny tytuł tekstu: "Pikantne wino z solą"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022