Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Historia

Luksus w ciemnościach

Rozmowa z prof. Anną Marciniak-Kajzer o średniowiecznych domach i o tym, jak wyglądało w nich życie codzienne

Sceny z życia codziennego na freskach w Palazzo Comunale w San Gimignano, XIV w. Sceny z życia codziennego na freskach w Palazzo Comunale w San Gimignano, XIV w. Reporter
Co mówią o życiu codziennym w średniowieczu przedmioty używane w domach, opowiada archeolożka prof. Anna Marciniak-Kajzer.
Zima we wsi. Ilustracja braci Limbourg z „Bardzo bogatych godzinek księcia Jana de Berry”, 1413 r.Getty Images Zima we wsi. Ilustracja braci Limbourg z „Bardzo bogatych godzinek księcia Jana de Berry”, 1413 r.

AGNIESZKA KRZEMIŃSKA: – Gdy chcemy powiedzieć, że cofamy się w rozwoju, mówimy o „powrocie do średniowiecza”, z drugiej strony idealizujemy życie na zamkach, których obraz wyrabiamy sobie na podstawie ich rekonstrukcji z XIX w. i filmów. Pani zajmuje się badaniem domów, w których wówczas mieszkano, jaki był w nich komfort życia?
ANNA MARCINIAK-KAJZER: – Przed oczami mamy albo wspaniałą zamkową komnatę, albo kurną chatę, w której świnie mieszkają z ludźmi.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Historia; s. 108
Oryginalny tytuł tekstu: "Luksus w ciemnościach"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022