Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Przełom tuż-tuż?

Sondaż „Polityki”: Z czym kojarzą się rządy PiS i czy przełom jest tuż-tuż?

Popatrzmy na głębsze, bardziej całościowe trendy, jakie się w naszym sondażu ujawniły. Zadaliśmy pytanie zasadnicze: o ocenę rządów PiS od 2015 r. do dzisiaj. Popatrzmy na głębsze, bardziej całościowe trendy, jakie się w naszym sondażu ujawniły. Zadaliśmy pytanie zasadnicze: o ocenę rządów PiS od 2015 r. do dzisiaj. Marek Sobczak
Wszyscy zastanawiają się, czy polska polityka może się zmienić i kiedy? Co zatem Polacy sądzą o sześciu latach władzy PiS? Jak ją oceniają na tle poprzednich rządów? Kto ich zdaniem lepiej by rządził Polską? Co dzisiaj obchodzi ludzi, co ich martwi i przejmuje?

To niektóre pytania z najnowszego sondażu POLITYKI, który wykonała dla nas pracownia Kantar. Chcieliśmy się dowiedzieć, w jakim miejscu jest teraz polska rzeczywistość, czy zmierzamy do kolejnej kadencji władzy PiS, czy raczej do zwycięstwa opozycji. Jakie są argumenty za jedną i za drugą opcją.

Na który komitet wyborczy oddałby/abyPan/i głos?Lech MazurczykNa który komitet wyborczy oddałby/aby Pan/i głos?

Klasyczny sondaż partyjny pokazuje, że tendencja zniżkowa PiS w zasadzie się utrzymuje, ale też w przypadku Platformy brak fajerwerków, a trend wzrostowy wyhamował (w niektórych innych sondażach sytuacja PO wygląda trochę lepiej). Potwierdza się natomiast lekkie odbicie formacji Szymona Hołowni. Znowu okazuje się, że to naczynia połączone, bez dostaw z zewnątrz. Z sondażu wynika, że elektoraty Platformy i Polski 2050 Hołowni są do siebie bardzo podobne w strukturze społecznej i poglądach. To mniej więcej ci sami „socjologicznie” wyborcy, podzieleni na dwa ugrupowania.

Lewica i PSL tkwią na pozycjach jednocyfrowych, mniej więcej tych z 2019 r., nie ruszyli ani w górę, ani w dół, tyle że ludowcy po wielomiesięcznej zapaści jakby trochę odżyli. Stałość notowań polskich partii jest zresztą jakimś fenomenem. W Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii czy Włoszech sondaże różnych ugrupowań – w reakcji na bieżące wydarzenia – załamują się, a potem wznoszą na przestrzeni kilku tygodni, a w Polsce cisza i spokój, jakby nic się nie działo, nie było pandemii, afer, zmiany ustroju, nepotyzmu, przejmowania instytucji.

Popatrzmy zatem na głębsze, bardziej całościowe trendy, jakie się w naszym sondażu ujawniły. Zadaliśmy pytanie zasadnicze: o ocenę rządów PiS od 2015 r. do dzisiaj. Zdecydowanie pozytywnie ocenia je 14 proc. respondentów i to jest ten najściślejszy krąg wpływów partii Kaczyńskiego, ale już raczej pozytywnie – 28 proc.

Polityka 52.2021 (3344) z dnia 20.12.2021; Sondaż Polityki; s. 30
Oryginalny tytuł tekstu: "Przełom tuż-tuż?"
Reklama