Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Nauka

Szczepionki przyszłości

Zastrzyk w rozwój szczepionek

Laboratorium firmy BioNTech w Marburgu, gdzie produkuje się mRNA do szczepionki przeciwko Covid-19. Laboratorium firmy BioNTech w Marburgu, gdzie produkuje się mRNA do szczepionki przeciwko Covid-19. Anadolu Agency / Getty Images
Zapewne za jakiś czas uznamy obecną pandemię za użyteczną dla rozwoju medycyny, bo takiego impulsu dla rozwoju nowych technologii nie było od lat. A co już widać na horyzoncie?
Cząsteczka szczepionki przeciw Covid-19.Juan Gaertner/Science Photo Library/Getty Images Cząsteczka szczepionki przeciw Covid-19.

Bez koronawirusa SARS-CoV-2 na pewno tak szybko nie powstałyby nowatorskie szczepionki z mRNA, za pomocą których chronimy się przed covidem. Ostatnio jednak pojawia się sporo głosów rozczarowania, że preparaty te są skuteczne „zaledwie” w 70–90 proc. (w zależności od ich rodzaju i wieku szczepionych). A większość Polaków odmawia również zaszczepienia starszej generacji preparatami przeciwko grypie, bo po co się kłuć, skoro jego efektywność waha się – w zależności od sezonu – od 40 do 70 proc.

Polityka 1/2.2022 (3345) z dnia 28.12.2021; Nauka i cywilizacja; s. 88
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczepionki przyszłości"
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Nauka

Testy antygenowe i omikron. Jak poprawnie zrobić wymaz?

Testy antygenowe na koronawirusa mają tę zaletę, że są szybkie i można je zrobić samodzielnie, ale wiele wskazuje, że w dobie omikronu będzie trzeba zmienić sposób ich wykonywania. Większa skuteczność wykrywania infekcji jest szczególnie istotna w kontekście ostatniego komunikatu WHO.

Piotr Rzymski
12.01.2022