Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Bez atomu się podusimy

Słynny amerykański klimatolog: Bez atomu się podusimy

James Hansen jako pierwszy naukowiec użył w Kongresie USA zwrotu „globalne ocieplenie”. To było ponad trzy dekady temu. Dziś uważa, że amerykańscy prezydenci niewiele zrobili, żeby narracja ratowania klimatu przedostała się do polityki. Na fot. topniejąca Antarktyka. James Hansen jako pierwszy naukowiec użył w Kongresie USA zwrotu „globalne ocieplenie”. To było ponad trzy dekady temu. Dziś uważa, że amerykańscy prezydenci niewiele zrobili, żeby narracja ratowania klimatu przedostała się do polityki. Na fot. topniejąca Antarktyka. Getty Images
Rozmowa z prof. Jamesem Hansenem, słynnym amerykańskim klimatologiem i aktywistą klimatycznym, o tym, dlaczego walka z energetyką jądrową to szaleństwo.
Prof. James HansenMurdo MacLeod/Polaris/EAST NEWS Prof. James Hansen

KRYSTYNA ROMANOWSKA: – Polscy aktywiści wręczyli panu niedawno w Berlinie nagrodę Climate Hero. Czuje się pan bohaterem?
JAMES HANSEN: – Jestem tylko naukowcem i „robię w nauce”. Myślę też o sobie jako o „strażniku przyszłych pokoleń” i nie boję się mówić prawdy. Dzisiaj tacy naukowcy jak ja mają często pod górkę, ponieważ ludzie nie chcą nas słuchać. Wolą, kiedy im się mówi wygodne rzeczy, a nie bolesne, choć mamy obowiązek głosić prawdę, szczególnie wśród młodych ludzi.

Polityka 7.2022 (3350) z dnia 08.02.2022; Nauka i cywilizacja; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Bez atomu się podusimy"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >