Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Obrona szkiełkiem i okiem

Sankcje wobec rosyjskich badaczy

Świat nauki stanął wobec dylematu: czy kurczowo trzymać się idei nauki ponad podziałami, pozostawiając Rosji otwarte drzwi do dalszej współpracy, czy może zamknąć je z hukiem. Świat nauki stanął wobec dylematu: czy kurczowo trzymać się idei nauki ponad podziałami, pozostawiając Rosji otwarte drzwi do dalszej współpracy, czy może zamknąć je z hukiem. Patryk Sroczyński
Mówi się, że nauka powinna być ponad podziałami. W obliczu konfliktu w Ukrainie to wcale nie takie proste. Czy rosyjskie instytucje naukowe i rosyjskich badaczy również powinny spotkać surowe sankcje?
Uchwały o wstrzymaniu współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi podjęły różne uczelnie w Polsce.Patryk Sroczyński Uchwały o wstrzymaniu współpracy z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi podjęły różne uczelnie w Polsce.

W tych dniach bardzo ważne jest wsparcie naszego kraju, naszej armii, która broni naszego bezpieczeństwa, wsparcia naszego prezydenta, który być może podjął najtrudniejszą, ciężko wywalczoną, ale niezbędną decyzję w swoim życiu”. Tak brzmi fragment oświadczenia podpisanego na początku marca przez ponad 250 rektorów i dyrektorów najważniejszych rosyjskich instytucji naukowych służalczo popierających agresję Rosji. O ile w wielu miejscach na świecie ośrodki akademickie są bastionami wolności, o tyle o tych rosyjskich z pewnością nie można tego powiedzieć.

Polityka 14.2022 (3357) z dnia 29.03.2022; Nauka i cywilizacja; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Obrona szkiełkiem i okiem"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >