Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Czy mam ten gen?

Czy mam ten gen? Po testy ustawiają się kolejki

Nawet jeśli skłonność do nadciśnienia lub zawału wynika z genów, to czy nie wystarczy przyjrzeć się rodzicom i bliskim krewnym, aby wyciągnąć podobne wnioski? Nawet jeśli skłonność do nadciśnienia lub zawału wynika z genów, to czy nie wystarczy przyjrzeć się rodzicom i bliskim krewnym, aby wyciągnąć podobne wnioski? Patryk Sroczyński
Przybywa firm wykonujących komercyjnie badania genetyczne. Mają wskazać, na jakie choroby jesteśmy podatni, ale też jak dobrać sobie właściwą dietę, a nawet kosmetyki. Ile w tym reklamiarstwa? Co naprawdę może dać poznanie własnego genomu?
Onkologia jest tą dziedziną medycyny, która na rozwoju genetyki zyskuje dziś najwięcej.pogonici/PantherMedia Onkologia jest tą dziedziną medycyny, która na rozwoju genetyki zyskuje dziś najwięcej.

Kiedy w połowie stycznia minister zdrowia oraz prezes Agencji Badań Medycznych z dumą obwieścili, że polskim naukowcom udało się wykryć czynnik genetyczny zwiększający ryzyko ciężkiego przebiegu covidu, Danuta Holecka w „Wiadomościach” TVP nazwała to odkrycie przełomowym. Kolejna fala zakażeń właśnie wystrzeliła w górę, więc szybka identyfikacja najbardziej zagrożonych pacjentów – dzięki testom genetycznym, które zapowiedzieli stojący za tym „przełomem” naukowcy z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku – była bardzo potrzebna.

Polityka 15.2022 (3358) z dnia 05.04.2022; Nauka i cywilizacja; s. 67
Oryginalny tytuł tekstu: "Czy mam ten gen?"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >