Rosyjska armia miała być silna i nowoczesna. W wyposażenie zainwestowano miliardy. Ale szybka zwycięska wojna jej nie wyszła. Zrobiło się głodno i straszno. A żołnierze wolą kraść, niż walczyć.
Ukraina zasłużyła sobie na dobry pokój.
Ukraińcy odnieśli pełne zwycięstwo w walkach wokół swojej stolicy. Rosjanie chcą teraz z całą siłą uderzyć na Donbas.
Niedoszacowany w sondażach Fidesz miażdżąco zwyciężył w węgierskich wyborach. Opozycji nie pomogło ani zjednoczenie, ani pandemia, ani nawet wojna.
Wojna w Ukrainie wymusiła na PiS drobne korekty, zasadniczo jednak nie zmieniając natury tego obozu. Po stronie opozycyjnej życie polityczne przeniosło się do kuluarów i wbrew pozorom dzieje się tam sporo. Co nas czeka po przywróceniu powszedniego sporu?
Jak teraz traktować covid: jako zwykłą infekcję, rzeczywiście podobną do przeziębienia lub grypy, czy nadal jako groźną chorobę, za którą państwo nie chce już ponosić odpowiedzialności?
Czego się dotkną, to zepsują. Warszawska ulica nazywa takich ludzi „popaprańcami”. Takie oskarżenie jest dla nich znacznie bardziej bolesne niż zarzuty o łamanie konstytucji.
12. rocznica katastrofy smoleńskiej ma robić wrażenie. Będzie miała większe znaczenie niż okrągła 10., która odbywała się w pandemii – twierdzi nasz rozmówca z PiS.
Uchodźcy są niedożywieni; byli bici, szczuci psami i wykorzystywani seksualnie przez funkcjonariuszy. W lesie są też niemowlęta urodzone w Bruzgach.
Posłowie zachowują się, jakby mieli wakacje – zżyma się jeden z polityków KO. – Temat komisji śledczej przestał istnieć.
Napadając na Ukrainę m.in. pod pretekstem obrony prawosławnych, ekipa Putina zamiast zjednoczyć, jeszcze głębiej podzieliła wiernych tego Kościoła chrześcijańskiego.
Po pierwszych odruchach współczucia Polaków nachodzi niespokojna refleksja. A jak uchodźcy nie wyjadą? Nie opuszczą udostępnionych pokojów, mieszkań? Zabiorą pracę, utrudnią dostęp do szkół, przedszkoli, lekarzy? Jak się nie będziemy umieli dogadać z „obcymi”?
Na granicy uchodźców z Ukrainy witali politycy i urzędnicy, a rząd podkreślał swoje zasługi. Ale to samorządy muszą zadbać o byt i potrzeby uciekinierów. A gdzie jest państwo? Co z relokacją i pomocą Unii?
Thomas Piketty, ekonomista, o nacjonalizmie, który jest łatwą odpowiedzią na niepokoje i nierówności, oraz kryzysie egzystencjalnym Europy.
Globalne koncerny, które mimo inwazji nie zrezygnowały z zarabiania pieniędzy w Rosji, zaczynają się uginać pod presją opinii społecznej. Bardziej bolesne niż bojkot ich towarów przez konsumentów okazują się straty wizerunkowe. Długo będą nie do odrobienia.
Nie ma ofiary, nie wiadomo nawet, kim była. Nie ma narzędzia zbrodni ani żadnego materialnego dowodu. Pomimo to sąd uznał, że pięciu panów zjadło szóstego.
Niewielkie Redzikowo na Pomorzu musi być na liście celów Władimira Putina. Tu znajduje się baza NATO chroniąca państwa Sojuszu przed atakiem rakietowym ze wschodu. Jak się żyje w jej cieniu?
Ukrainki nie dowierzają, że w tak postępowym kraju obowiązują tak restrykcyjne przepisy dotyczące aborcji czy antykoncepcji.
Wracamy do węgla, zdecydował rząd, czym uradował śląskich górników. Zwłaszcza że chce wprowadzić embargo na import tego paliwa z rosyjskich kopalń. Panuje przekonanie, że wojna w Ukrainie unieważnia unijny Zielony Ład. Serio?
W najbliższym czasie polski rynek nieruchomości może przeżywać spore zmiany. Zarówno jeśli chodzi o strukturę mieszkań dostępnych do wynajęcia, jak i o zapotrzebowanie na te lokale.
Zarządzanie różnorodnością staje się standardem odpowiedzialnych firm i warunkiem spójnych społeczeństw.
Poza Ukraińcami największą ofiarą tej wojny jest Białoruś. Jej anszlus dokonuje się w cieniu większych wydarzeń i wbrew większości Białorusinów.
Stężenie prawicowych i lewicowych ekstremistów oraz „rozumiejących” Putina stało się już tak duże, że reelekcja Emmanuela Macrona to sprawa racji stanu Europy.
Jeśli teraz Zachód nie wykorzysta osłabienia Rosji na wojnie z Ukrainą, to za kilka lat Władimir Putin sięgnie po jego wschodnie rubieże.
Jaką rolę w rosyjsko-ukraińskich rozmowach odgrywa Roman Abramowicz? Zapewne niebagatelną, skoro próbowano go otruć.
Rozmowa z dr. inż. Marcinem Dyderskim z Instytutu Dendrologii PAN, finalistą Nagrody Naukowej POLITYKI, o tym, jak globalne ocieplenie zmieni polskie lasy i czy nie lepiej pozostawić je na łasce natury.
Przybywa firm wykonujących komercyjnie badania genetyczne. Mają wskazać, na jakie choroby jesteśmy podatni, ale też jak dobrać sobie właściwą dietę, a nawet kosmetyki. Ile w tym reklamiarstwa? Co naprawdę może dać poznanie własnego genomu?
Intelektualiści, którzy pozostali w służbie władzy pomimo jej działań kompromitujących wszystko, w co dawniej wierzyli, stanowią niezwykle ciekawy przypadek. Kim są? Co ich czeka?
Po 1945 r. nawet konferencje pokojowe wzbudzały w Polakach strach przed wojną. A co dopiero realne napięcia międzynarodowe.
Zwycięstwa rewolucjonistów francuskich nad pruską armią pokazały, że skuteczniejszy jest żołnierz przekonany o słuszności sprawy niż zmuszany do walki.
To pierwszy polski serial sygnowany logo HBO Max, który ma światową premierę.
„Film balkonowy” jest fantastyczną podróżą do wypartych lęków, tęsknot, absurdu i (bez)sensu egzystencji każdego.
Ostatnia część tryptyku „superstar”, którego bohaterami w poprzednich odcinkach byli Gabriela Zapolska i Henryk Sienkiewicz, poświęcona została lokalnej legendzie.
Ciekawa koncepcja i wykonanie.
Tytuł wystawy odsyła nas w przeszłość, ale cała reszta pachnie nowością.
Siłą tej prozy jest wrażenie zwyczajności, naturalności tego świata. Od tej zwykłości włos się jeży
W „Tajemnicach długowieczności” znajdziemy odpowiedzi na mnóstwo nieoczywistych pytań.
Reportaż Jędrzeja Morawieckiego próbuje odpowiedzieć na najważniejsze chyba dziś pytanie: o co chodzi z tą Rosją? A jednocześnie to odważne rozliczenie autora z własnym stosunkiem do Rosji.
Płyta przenosi polską melancholię muzyczną w nowe czasy, i to w sposób bardzo uniwersalny.
Utwory są aranżacyjnie nieprzeładowane, dużo ciekawego dzieje się w partiach poszczególnych muzyków, choć rzadziej się to łączy w coś wybitnego.
Dwa utwory krążące wokół śmierci, będące jej przeczuciem.
Wchodząca do kin baśń „Belle” pokazuje, co by było, gdyby animowane filmy dziecięce tworzyć naprawdę dla dzieci, zamiast kręcić je z myślą o płacących za bilety i piszących recenzje dorosłych.
Trzecia wojna światowa już trwa. Przygotowania toczyły się od dziesięcioleci, tylko Zachód pozostawał na to ślepy – mówi wybitny ukraiński reżyser filmowy Siergiej Łoźnica.
Przed polskimi teatrami pojawił się napis „ДЕТИ” (dzieci). To gest solidarności ze zbombardowanym Teatrem w Mariupolu. Ale nasz teatr funkcję schronu pełnił już wcześniej. Przynajmniej metaforycznie.
Triumf filmu „CODA” mógł wydawać się zaskoczeniem, ale jednocześnie potwierdził, że Oscary doceniają przede wszystkim kino bezpieczne i sprawdzone.
Kronika kulturalna Kuby Wojewódzkiego.
Kłamstwo jest fundamentem rosyjskiej wspólnoty politycznej.
Kobiece ciało podczas wojen zmienia się w pole bitwy.
O konieczności otrzeźwienia Europy, a zwłaszcza Niemiec, w PiS mówiło się od dawna.
Wszyscy zastanawiają się, co się dzieje z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.
Wojna nie ma w sobie nic zabawnego, ale memy, które jej towarzyszą, to znak czasu. I jeszcze jeden rodzaj amunicji. I o ile na prawdziwym polu bitwy trwa walka, w wojnie na memy Ukraina zdecydowanie zwycięża.
Jaki pokój?
Ukraina zasłużyła sobie na dobry pokój.