Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Świat

Kto odzyska Francję

Kto odzyska Francję? Wybory w cieniu rosyjskiej agresji

Figury przedstawiające kandydatów na prezydenta, tegoroczna parada karnawałowa w Nicei. Figury przedstawiające kandydatów na prezydenta, tegoroczna parada karnawałowa w Nicei. SYSPEO/SIPA/SIPA / EAST NEWS
Stężenie prawicowych i lewicowych ekstremistów oraz „rozumiejących” Putina stało się już tak duże, że reelekcja Emmanuela Macrona to sprawa racji stanu Europy.
Największy dziś autorytet intelektualny Francji, filozof i socjolog Edgar Morin.Lisaetwikipedia/Wikipedia Największy dziś autorytet intelektualny Francji, filozof i socjolog Edgar Morin.

„Putin morderca? Nie! Macron morderca!” – wrzeszczała niemała część zwolenników skrajnie prawicowego Érica Zemmoura na wielkim wiecu wyborczym w poprzednią niedzielę w Paryżu. Skandowanie zaczęło się, kiedy Zemmour zarzucił prezydentowi Emmanuelowi Macronowi „brak bezpieczeństwa we Francji” i nie uczynił nic, by położyć kres skandalicznemu hasłu. Przez cały wiec Zemmour nie zająknął się nawet o Ukrainie, Władimirze Putinie i agresji.

Publicyści przypomnieli w związku z tym mądre ostrzeżenie byłego prezydenta Francji Jaques’a Chiraca sprzed wielu lat: „Nigdy nie układajcie się z ekstremizmem; w naszej historii ekstremizm już nas niemal strącił w przepaść.

Polityka 15.2022 (3358) z dnia 05.04.2022; Świat; s. 56
Oryginalny tytuł tekstu: "Kto odzyska Francję"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >