Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Morale w mundurze

Rewolucja francuska. O sile armii zawsze świadczy jej morale

„Drżyjcie tyrani”, francuska flaga rewolucji z 1793 r. „Drżyjcie tyrani”, francuska flaga rewolucji z 1793 r. Getty Images
Zwycięstwa rewolucjonistów francuskich nad pruską armią pokazały, że skuteczniejszy jest żołnierz przekonany o słuszności sprawy niż zmuszany do walki.
Apoteoza francuskich bohaterów, którzy zginęli
podczas wojny o wolność, obraz Anne-Louis
Girodet de Roussy-Trioson, XIX w.Getty Images Apoteoza francuskich bohaterów, którzy zginęli podczas wojny o wolność, obraz Anne-Louis Girodet de Roussy-Trioson, XIX w.

„Bez cnoty, bez męstwa, bez wspaniałości umysłu, bez obywatelskiego ducha”krytykował charakter żołnierza typowej europejskiej armii XVIII w. czołowy przedstawiciel polskiego oświecenia Stanisław Staszic. Jego zdaniem „on na monarchy słowo brata, żonę, ojca i dzieci zabija. Teraźniejszy żołnierz jest machiną, która sama przez siebie nic nie może, tylko według słów jednego człowieka schyla się i chodzi, obraca się i umiera”. W wojsku liczyły się przede wszystkim brutalnie egzekwowana dyscyplina i wyćwiczenie, żołnierze byli traktowani niczym surowiec do wykorzystania.

Polityka 15.2022 (3358) z dnia 05.04.2022; Historia; s. 77
Oryginalny tytuł tekstu: "Morale w mundurze"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >