Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Historia

Ćwiczenia z paniki

Panika po wojnie była potężna. Czego bali się Polacy?

Budowa muru berlińskiego w 1961 r. spowodowała, że w warszawskiej sieci Jubilera obroty wzrosły o 180 proc., podobnie inwestowano w złoto w 1980 r. (na fot. kolejka przed sklepem w Warszawie). Budowa muru berlińskiego w 1961 r. spowodowała, że w warszawskiej sieci Jubilera obroty wzrosły o 180 proc., podobnie inwestowano w złoto w 1980 r. (na fot. kolejka przed sklepem w Warszawie). Witold Jarosław Szulecki / EAST NEWS
Po 1945 r. nawet konferencje pokojowe wzbudzały w Polakach strach przed wojną. A co dopiero realne napięcia międzynarodowe.
Blokada Berlina, 1948 r. Amerykański samolot z pomocą ląduje na lotnisku Tempelhof.Henry Ries/USAF/Wikipedia Blokada Berlina, 1948 r. Amerykański samolot z pomocą ląduje na lotnisku Tempelhof.

„U nas w całym mieście nie można soli dostać. Atmosfera jak przed burzą” – napisał ktoś z Lublina w prywatnym liście przejętym przez Służbę Bezpieczeństwa. Był sierpień 1961 r., trwała budowa muru berlińskiego. Polacy żyli jak po trzęsieniu ziemi na styku dwóch płyt tektonicznych. Wiedzieli, że w każdej chwili może dojść do kolejnej katastrofy – konfliktu między światami komunistycznym i zachodnim. Mieli wyjątkowo czułe, może nawet zbyt czułe sejsmografy. Gdy coś zapowiadało drgania, szykowali się do wojny.

Polityka 15.2022 (3358) z dnia 05.04.2022; Historia; s. 74
Oryginalny tytuł tekstu: "Ćwiczenia z paniki"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >