Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Nauka

Rozmowy w toku

Jak się dogadać z lekarzem? W Polsce to rzadkość

Ani w przypadku pandemii, ani kryzysu uchodźczego nie było w polskiej ochronie zdrowia wypracowanych procedur, które ułatwiałyby porozumiewanie się z chorymi w nietypowych warunkach. Ani w przypadku pandemii, ani kryzysu uchodźczego nie było w polskiej ochronie zdrowia wypracowanych procedur, które ułatwiałyby porozumiewanie się z chorymi w nietypowych warunkach. Iza Kucharska
Kontakt lekarza z pacjentem odbywa się również w sferze emocji. Ale czy mogą być one pozytywne, skoro medykom nierzadko bardzo trudno porozumieć się z chorymi?
Sukces leczenia zawsze zależał od tego, czy chory został wysłuchany z należytą uwagą i lekarz otoczył go dobrą opieką.Peopleimages/PantherMedia Sukces leczenia zawsze zależał od tego, czy chory został wysłuchany z należytą uwagą i lekarz otoczył go dobrą opieką.

Kwiecień 2020 r. W Polsce nastał czas teleporad. Jak na kraj, w którym nie można było do tej pory telefonicznie nawet zapisać się na wizytę, to duża zmiana. Wielu lekarzy nie było na nią przygotowanych. Potrzebne okazały się nowe kompetencje, by zbadać pacjenta, którego nie da się dotknąć i przeprowadzić z nim wywiad na odległość. Towarzystwa naukowe zaczęły pospiesznie przygotowywać zalecenia pomagające medykom wypytywać o rzeczy, które dawniej mogli sami zauważyć podczas bezpośredniej rozmowy.

Polityka 20.2022 (3363) z dnia 10.05.2022; Nauka i cywilizacja; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Rozmowy w toku"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >