Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Krwawa zagadka

Krwawa zagadka. Czego jeszcze nie wiemy o krwi?

Krew – choć przetaczana od ponad stu lat – nadal nie doczekała się skutecznego, laboratoryjnego zamiennika. Krew – choć przetaczana od ponad stu lat – nadal nie doczekała się skutecznego, laboratoryjnego zamiennika. Shutterstock
Unikatowe i życiodajne właściwości krwi są znane co najmniej od kilkuset lat. Mimo to skrywa ona sporo tajemnic, a naukowcy z mozołem próbują uzyskać „uniwersalną krew” dla wszystkich ludzi.
Transfuzja krwi utrwalonej cytrynianem sodu, zabieg praktykowany we francuskich szpitalach na początku XX w.Bettmann Archive/Getty Images Transfuzja krwi utrwalonej cytrynianem sodu, zabieg praktykowany we francuskich szpitalach na początku XX w.

Artykuł na temat pierwszej udanej próby stworzenia „uniwersalnych płuc” – organu nadającego się do przeszczepienia każdemu biorcy, niezależnie od grupy krwi i układu zgodności tkankowej – ukazał się niedawno w „Science Translational Medicine”. Opisywanego osiągnięcia dokonał międzynarodowy zespół uczonych, którzy usunęli z tkanki płucnej wszystkie istotne klinicznie antygeny, czyli substancje mogące doprowadzić do odrzucenia przeszczepu i groźnej dla życia reakcji immunologicznej.

Polityka 21.2022 (3364) z dnia 17.05.2022; Nauka i cywilizacja; s. 58
Oryginalny tytuł tekstu: "Krwawa zagadka"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >