Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nauka

Szczęśliwy pech autora genetycznej teorii wszystkiego

Johann Gregor Mendel. Szczęśliwy pech autora genetycznej teorii wszystkiego

Opat przerwał pierwszy projekt Mendla, bo badanie życia seksualnego myszy uważał za nieprzyzwoite. Dzięki temu przyrodnik zajął się grochem i poznał tajniki dziedziczenia jego cech. Opat przerwał pierwszy projekt Mendla, bo badanie życia seksualnego myszy uważał za nieprzyzwoite. Dzięki temu przyrodnik zajął się grochem i poznał tajniki dziedziczenia jego cech. Mirosław Gryń / Polityka
Chorowity syn biednych rolników. Mnich z konieczności. Ignorowany za życia uczony, który podstawy dziedziczenia zrozumiał jeszcze przed Darwinem. 200 lat temu urodził się Johann Gregor Mendel.
Medal wybity w 1965 r., w stulecie publikacji praw Mendla dotyczących przekazywania cech dziedzicznych.World History Archive/Forum Medal wybity w 1965 r., w stulecie publikacji praw Mendla dotyczących przekazywania cech dziedzicznych.

Johann od wczesnego dzieciństwa miał pecha. Miejscowość, w której się urodził 20 lipca 1822 r., to nie był tętniący życiem Londyn czy inspirujący Paryż, lecz położona na zapleczu Europy niewielka austriacka wieś Heinzendorf (obecnie czeskie Hynčice). Interesował się nauką i przyrodą, ale nie mógł sobie pozwolić na porządną edukację, bo pochodził z niewykształconej rodziny, która od kilku pokoleń zajmowała się jedynie uprawą ziemi. I nie była zamożna, a jej problemy finansowe dodatkowo pogłębiły się wskutek wypadku ojca.

Polityka 28.2022 (3371) z dnia 05.07.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczęśliwy pech autora genetycznej teorii wszystkiego"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >