Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nauka

Inwazja małych obcych

Inwazja małych obcych. Do Polski nadciągają nowe owady i pająki

Tarantula ukraińska. Tarantula ukraińska. Shutterstock
Polskę zasiedla fala przybyszy z Południa. Owady i pająki przybywają z ludźmi, ale i o własnych siłach, wykorzystując ocieplenie klimatu.

Modliszka zwyczajna.ShutterstockModliszka zwyczajna.

1. Modliszka zwyczajna

(Mantis religiosa)

Podobno bywała widywana pod Warszawą w XVIII w. Do pierwszej dekady XXI w. wieku – wyłącznie w południowo-wschodniej Polsce. Uchodziła za gatunek ciepłolubny i rzadki, z trudem przeżywający zimę. I to się nie zmieniło, tylko najwyraźniej już cała Polska jest dla niej wystarczająco ciepła. Okazuje się gatunkiem ekspansywnym, ale rodzimym. Jej rozprzestrzenianie się nie ma bowiem bezpośredniego związku ze środkami transportu używanymi przez człowieka, jak to jest u inwazyjnych gatunków obcych. Skoro przybyła z południa o własnych siłach, nie uważa się jej – podobnie jak podobnych jej podróżników – za obcą.

Pod koniec 2019 r. pojawiła się możliwość zgłaszania obecności modliszki w ornitho.pl. Można się z niego dowiedzieć, że bywa już prawie w całej Polsce, z wyjątkiem części północno-zachodniej. Nie zdziwiłbym się jednak, gdyby była i tam, skoro w 2019 r. stwierdzono ją już w Estonii – po prostu tego nie zgłaszano.

Świerszcz południowy.ShutterstockŚwierszcz południowy.

2. Świerszcz południowy

(Eumodicogryllus bordigalensis)

To także już gatunek rodzimy. Jedną samicę złapano w 1952 r. pod Pińczowem i przez kolejne dekady nie udało się tego powtórzyć. Od końca lat 80. zaczęto jednak obserwować pojawiające się i lokalnie ginące populacje w różnych miejscach południowej Polski – i dziś ich liczba w kraju wydaje się duża. Być może niedługo ruszą – śladem modliszki – na północ.

Nadrzewek południowy.ShutterstockNadrzewek południowy.

3. Nadrzewek południowy

(Meconema meridionale)

Krewny świerszcza południowego z rzędu prostoskrzydłych. Do połowy XX w. występował tylko na południe od Alp, a od dziewięciu lat jest spotykany w Polsce: najliczniej w Krakowie i okolicach, ale znajduje się go także na terenach sięgających Warszawy.

Polityka 33.2022 (3376) z dnia 09.08.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 66
Oryginalny tytuł tekstu: "Inwazja małych obcych"
Reklama