Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nauka

Łopatologia komputerowa

Łopatologia komputerowa. Archeolodzy mają nowe narzędzie pracy

Modele agentowe przedstawiają scenariusze na temat tego, jak funkcjonował świat, o którym mamy tylko bardzo mgliste pojęcie. Modele agentowe przedstawiają scenariusze na temat tego, jak funkcjonował świat, o którym mamy tylko bardzo mgliste pojęcie. Getty Images
Czy sztuczna inteligencja zastąpi człowieka w rekonstruowaniu przeszłości? Nie, ale komputer awansował, i staje się narzędziem, z którego analizami humanistyka musi się liczyć.
W oryginalnej starogreckiej inskrypcji z miasta Chalkida brakuje 378 liter. Opracowana przez DeepMind sieć neuronowa ITHAKA uzupełniła braki – w większości poprawnie (zielone zaznaczenia). Pomyliła się tylko parę razy (czerwone).Socratis Mavrommatis/Acropolis Museum, Nature CC by 4.0 W oryginalnej starogreckiej inskrypcji z miasta Chalkida brakuje 378 liter. Opracowana przez DeepMind sieć neuronowa ITHAKA uzupełniła braki – w większości poprawnie (zielone zaznaczenia). Pomyliła się tylko parę razy (czerwone).

Z początku badacze nie wierzyli, że korzystanie z komputerów coś zmieni w naszej wiedzy o dawnych wiekach. I rzeczywiście – dopóki moc obliczeniowa była mała, maszyny nie odgrywały większej roli. Jednak cyfrowa rewolucja sprawiła, że humaniści po programy komputerowe zaczęli sięgać coraz śmielej. – Mamy do czynienia z wielkim skokiem – tłumaczy dr Sebastian Szymański, filozof i kierownik Centrum Badania Ryzyka Systemowego (CBRS) na Uniwersytecie Warszawskim, w którym modeluje się m.

Polityka 36.2022 (3379) z dnia 30.08.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Łopatologia komputerowa"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >