Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Golce i Goliaci

Golce i Goliaci. W nauce nadal są równi i równiejsi, elita i przeciętniacy

Według hipotezy Ortegi dla rozwoju nauki podobne znaczenie mają wszyscy badacze. Według hipotezy Ortegi dla rozwoju nauki podobne znaczenie mają wszyscy badacze. Alex Lipa / PantherMedia
Jedni cieszą się uznaniem i mają wpływy. Inni pracują niemal anonimowo. W świecie naukowym wciąż funkcjonuje podział na elitę i masę przeciętniaków. Czy odzwierciedla realne zasługi?
Napięcie między naukowcami nie musi mieć takich konsekwencji, jak biblijna historia Goliata. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które dadzą znanym i mniej znanym dobrym uczonym równe szanse.BEW Napięcie między naukowcami nie musi mieć takich konsekwencji, jak biblijna historia Goliata. Potrzebne są rozwiązania systemowe, które dadzą znanym i mniej znanym dobrym uczonym równe szanse.

Nauka posuwa się do przodu dzięki mrówczej pracy niczym niewyróżniających się badaczy. Są skupieni na swoich niewielkich i mało ambitnych projektach. Ich praca jest niemal mechaniczna i wcale nie wymaga wybitnego intelektu. W pojedynkę znaczą niewiele, ale dzięki ustaleniom płynącym z ich przeciętnych, licznych badań powstają fundamenty pod naukowe przełomy. Oto sens hipotezy Ortegi, nazwanej tak od nazwiska José Ortegi y Gasseta – hiszpańskiego filozofa i eseisty, autora słynnej książki „Bunt mas” z 1929 r.

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Golce i Goliaci"
Reklama