Rabat na prenumeratę cyfrową Polityki

kup taniej do 50%

Subskrybuj
Nauka

Cenna orka po menopauzie

Menopauza to zjawisko rzadkie w przyrodzie. I niezwykle ważne

Do ssaków, których samice przechodzą menopauzę, należą ludzie oraz niektóre walenie: orki (na zdjęciu), białuchy, narwale i grindwale. Do ssaków, których samice przechodzą menopauzę, należą ludzie oraz niektóre walenie: orki (na zdjęciu), białuchy, narwale i grindwale. Caters News / Forum
Zdecydowana większość zwierząt rozmnaża się do końca swoich dni. Innych jest zaledwie garstka. I Natura ma w tym swój cel. Niezdolne już do rozrodu stają się dla swojego stada niezwykle istotne.
Wyjątkowe miejsce w menopauzalnej układance stanowią słonie. Samice w podeszłym wieku rozmnażają się już rzadziej i mniej skutecznie, ale reprodukcja jest u nich teoretycznie możliwa do końca życia.Kengitau254/Wikipedia Wyjątkowe miejsce w menopauzalnej układance stanowią słonie. Samice w podeszłym wieku rozmnażają się już rzadziej i mniej skutecznie, ale reprodukcja jest u nich teoretycznie możliwa do końca życia.

Z wiekiem serce staje się mniej wydolne, mięśnie ulegają częściowej atrofii, a wątroba wolniej się regeneruje. Podobnie swoją efektywność zmniejszają męskie gonady – jądra. Słowem: cały organizm starzeje się stopniowo, mniej więcej w tym samym tempie. Wyjątkiem jest organizm żeński. U niektórych gatunków wtedy, kiedy inne narządy są jeszcze w pełni sprawne, gwałtownie „wyłączają się” jajniki. Dlaczego ewolucja dopuściła do sytuacji, w której zupełnie sprawne ciało przestaje być zdolne do wytwarzania potomstwa?

Polityka 41.2022 (3384) z dnia 04.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 54
Oryginalny tytuł tekstu: "Cenna orka po menopauzie"
Reklama