Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Opowieści z przyszłości

Marcin Napiórkowski dla „Polityki”: Żyjemy w kulturze pomyłek. I dobrze!

„Wiele osób myśli, że człowiek to komputer i podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje odnoszące się do przyszłości i nieznanych tematów”. „Wiele osób myśli, że człowiek to komputer i podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje odnoszące się do przyszłości i nieznanych tematów”. Mirosław Gryń / Polityka
Wiele osób myśli, że człowiek podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści. Musimy tworzyć nowe, żeby wydobyć się z przeszłości – mówi prof. Marcin Napiórkowski, autor książki „Naprawić przyszłość”.
Prof. Marcin NapiórkowskiLeszek Zych/Polityka Prof. Marcin Napiórkowski

EDWIN BENDYK: – Świat wszedł w fazę interregnum, bezkrólewia, kiedy stary ład już przestaje obowiązywać, ale nowy dopiero majaczy na horyzoncie – twierdził Zygmunt Bauman. A jak pan opisuje współczesną rzeczywistość?
MARCIN NAPIÓRKOWSKI: – Zaryzykuję tezę, że żyjemy w kulturze pomyłek. Pomyłka stała się pojęciem niezbędnym do zrozumienia tego, co się wokół nas dzieje.

Lepiej niż kiedykolwiek rozumiemy, że musimy się mylić i nie ma w tym nic złego. Całe dziedziny – np. cywilny transport lotniczy – rozwijają się dlatego, że wypracowały systemowy sposób uczenia się na własnych błędach. Jednocześnie jednak narasta świadomość, że każda kolejna pomyłka może doprowadzić do ostatecznej katastrofy. Wiemy, że są dziedziny, gdzie błędu popełnić nie możemy. Kolejne dziesięć lat nicnierobienia w sprawie katastrofy klimatycznej spowoduje, że przekonamy się, czym różni się katastrofa od pomyłki. Podobnie z majstrowaniem przy arsenale nuklearnym – to może doprowadzić do zagłady gatunku, a nie być „inspirującą lekcją na przyszłość”.

Czym ta sytuacja różni się od świata sprzed 60–70 lat, z początku wyścigu zbrojeń jądrowych? Strach przed konsekwencjami pomyłki był wtedy powszechny.
To prawda, ale wówczas dominowała kultura nieakceptowania pomyłek, inaczej niż dziś, w czasach start-upów. Znam wielu przedsiębiorców, którzy w swoich życiorysach chwalą się nieudanymi przedsięwzięciami, są z nich dumni. Zamiast dyskwalifikować, jak w starej kulturze, porażki są źródłem autorytetu, dowodzą wizjonerstwa, odwagi. I to jest coś jakościowo nowego.

Czy jednak na pewno mamy do czynienia z czymś nowym, czy też raczej z dominacją kultury amerykańskiej? O niej jeszcze przed modą na start-upy mówiono, że sprzyja innowacyjności, bo nie karze przedsiębiorców za porażki?

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści z przyszłości"
Reklama