Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Opowieści z przyszłości

Marcin Napiórkowski dla „Polityki”: Żyjemy w kulturze pomyłek. I dobrze!

„Wiele osób myśli, że człowiek to komputer i podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje odnoszące się do przyszłości i nieznanych tematów”. „Wiele osób myśli, że człowiek to komputer i podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści, zwłaszcza jeśli chodzi o decyzje odnoszące się do przyszłości i nieznanych tematów”. Mirosław Gryń / Polityka
Wiele osób myśli, że człowiek podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści. Musimy tworzyć nowe, żeby wydobyć się z przeszłości – mówi prof. Marcin Napiórkowski, autor książki „Naprawić przyszłość”.
Prof. Marcin NapiórkowskiLeszek Zych/Polityka Prof. Marcin Napiórkowski

EDWIN BENDYK: – Świat wszedł w fazę interregnum, bezkrólewia, kiedy stary ład już przestaje obowiązywać, ale nowy dopiero majaczy na horyzoncie – twierdził Zygmunt Bauman. A jak pan opisuje współczesną rzeczywistość?
MARCIN NAPIÓRKOWSKI: – Zaryzykuję tezę, że żyjemy w kulturze pomyłek. Pomyłka stała się pojęciem niezbędnym do zrozumienia tego, co się wokół nas dzieje.

Lepiej niż kiedykolwiek rozumiemy, że musimy się mylić i nie ma w tym nic złego.

Polityka 43.2022 (3386) z dnia 18.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 57
Oryginalny tytuł tekstu: "Opowieści z przyszłości"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?