Literatura jako system wczesnego ostrzegania? Jak najbardziej. W taki sposób przyglądają się pisarstwu badacze z Projektu Cassandra.
Dzieje ludzkości nie są jedynie zbiorem wydarzeń. Być może rządzą nimi prawa, które pozwalają jednocześnie wyjaśniać przeszłość i prognozować przyszłość. Tak sądzą twórcy kliodynamiki, dyscypliny łączącej historię z matematyką i nauką o złożoności.
Wiele osób myśli, że człowiek podejmuje decyzje na podstawie analizy faktów. Nie, jesteśmy ludźmi i działamy pod wpływem opowieści. Musimy tworzyć nowe, żeby wydobyć się z przeszłości – mówi prof. Marcin Napiórkowski, autor książki „Naprawić przyszłość”.
Rozmowa z psychologiem Maciejem Stolarskim, laureatem Nagrody Naukowej POLITYKI, o mentalnych podróżach w czasie i ich skutkach.
„My mieliśmy nasze wielkie marzenia. Oni mają głównie swoje wielkie lęki” – napisał Jacek Żakowski. Podczas debaty Młodego Concilium i Concilium Civitas profesorowie z najlepszych uczelni świata zapytali maturzystów, jak widzą przyszłość. Takiej odpowiedzi się nie spodziewali.
Polityka strachu święci dziś triumfy na całym świecie. Ale strach w polityce nieodmiennie łączy się z silniejszą od siebie emocją – nadzieją.
Prezydent USA przewidział, że pogłębi się kryzys w sprawie Korei Północnej. Ale i to, że rekiny „przeżyją nas wszystkich”.
Nadchodzi czas, kiedy wszystko będzie połączone ze wszystkim w sieć obdarzoną nowym rodzajem inteligencji. Nowy system można też nazwać cyfrowym socjalizmem.
Autor bestsellerów „Szok przyszłości” i „Trzecia fala”. Jeden z najwybitniejszych futurologów na świecie zmarł w wieku 87 lat.
Mimo postępu technologicznego i medycznego pozostajemy bezbronni w obliczu chorób, klęsk żywiołowych, kończących się zasobów naturalnych. Przedstawiamy te globalne problemy, które w połowie wieku wciąż będą spędzać nam sen z powiek.