Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Kopernikologia mniemana

Mikołaj Kopernik: nowa nieoczywista biografia. Coś tu źle dźwięczy

Kopernika intelektualistę, myśliciela pozostającego w dialogu z wielkimi myślicielami świata arabskiego, antycznego i europejskiego, nowy biograf traktuje z umiarkowaną atencją. Kopernika intelektualistę, myśliciela pozostającego w dialogu z wielkimi myślicielami świata arabskiego, antycznego i europejskiego, nowy biograf traktuje z umiarkowaną atencją.
Toruński astronom w nowej biografii jest szpiegiem i politykiem, urzędnikiem i prawnikiem, kochankiem i duchownym. Meandry jego myśli naukowej Wojciecha Orlińskiego bliżej nie zainteresowały.
„O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Egzemplarz z Uniwersytetu Liège.Lfurter/Wikipedia „O obrotach sfer niebieskich” Mikołaja Kopernika. Egzemplarz z Uniwersytetu Liège.

„Domysłów, gdybania i mniemania będzie tu bardzo dużo” – ostrzega Wojciech Orliński, autor 400-stronicowego tomu „Kopernik. Rewolucje”. – „Nie da się inaczej napisać biografii kogoś, co do którego niepewne są już nawet daty narodzin i śmierci”. O Jezusie i Buddzie można powiedzieć to samo – co nie powstrzymało badaczy od rekonstruowania ścieżek ich myśli.

Jak każdy człowiek (nie tylko wielki), tak i Kopernik składa się i z grzesznego, uwikłanego w politykę, fizjologicznego ciała, i z substancji intelektualnej.

Polityka 44.2022 (3387) z dnia 25.10.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 59
Oryginalny tytuł tekstu: "Kopernikologia mniemana"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?