Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Słudzy jednej prawdy

Słudzy jednej prawdy. Czym nas dziś mamią spece od propagandy

Opieranie działalności politycznej na rozbudzaniu emocji i odwoływaniu się do pozaracjonalnych motywacji wyborców stało się podstawą wszelkiego doradztwa politycznego. Opieranie działalności politycznej na rozbudzaniu emocji i odwoływaniu się do pozaracjonalnych motywacji wyborców stało się podstawą wszelkiego doradztwa politycznego. Adela Podgórska
Współcześni propagandyści i macherzy od piaru opierają swoje poczynania na ustaleniach filozofii i psychologii. Czy sukcesy prowadzonych przez nich kampanii potwierdzają słuszność tych teorii?
Język propagandy kreuje obraz rzeczywistości. Postprawda nie oznacza więc po prostu zastąpienia prawdy przez kłamstwo. Oznacza niemożność posługiwania się kryterium prawdy.PantherMedia Język propagandy kreuje obraz rzeczywistości. Postprawda nie oznacza więc po prostu zastąpienia prawdy przez kłamstwo. Oznacza niemożność posługiwania się kryterium prawdy.

Anne Applebaum skonstatowała ze smutkiem, że problemem obecnego życia publicznego jest nie to, że jego uczestnicy mają różne opinie, lecz że mają różne fakty. Rzeczniczka prasowa Donalda Trumpa już chyba na trwałe wprowadziła do obiegu określenie „fakty alternatywne”. Potoczne ujęcie stwierdza, że żyjemy w różnych światach, określanych jako „bańki” czy „bąble” informacyjne.

We współczesnej filozofii dominuje pogląd o nieistnieniu surowych czy nagich faktów, wolnego od interpretacji doświadczania. Mało kto próbuje bronić XIX-wiecznego przekonania pozytywistów, że wiedza opiera się na bezstronnej obserwacji obiektywnych faktów, których kompletowanie i interpretowanie tworzy spójny, naukowy obraz świata. Historia nauki wydaje się takiemu wyobrażeniu zaprzeczać, przełomowe teorie rodziły się nie w wyniku odkrycia nieznanych wcześniej faktów, lecz nowatorskiego zrozumienia tych znanych.

Polityka 45.2022 (3388) z dnia 31.10.2022; Esej; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Słudzy jednej prawdy"
Reklama