Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Polska Akademia Niezależności

Polska Akademia Niezależności? PAN wybrała nowego prezesa

Prof. Marek Konarzewski Prof. Marek Konarzewski Wojciech Wojtkielewicz/Kurier Poranny/Gazeta Współczesna/Polska Press / Getty Images
Nie będziemy się przejmować tym, że możemy się narazić którejś ze stron sporu politycznego – mówi prof. Marek Konarzewski, biolog i popularyzator nauki, wybrany właśnie na stanowisko prezesa Polskiej Akademii Nauk na lata 2023–26.
Pałac Staszica w Warszawie. Siedziba niektórych instytutów i Wydziału PAN.Adrian Grycuk/Wikipedia Pałac Staszica w Warszawie. Siedziba niektórych instytutów i Wydziału PAN.

Początki PAN do dziś stanowią źródło kontrowersji związanych z tą instytucją. Powstawała bowiem w szczycie stalinizmu (1951 r.) na gruzach dwóch zlikwidowanych wówczas przez władze PRL szacownych korporacji uczonych: Polskiej Akademii Umiejętności oraz Towarzystwa Naukowego Warszawskiego. Dodatkowo, w 1960 r., została przekształcona w mocno zbiurokratyzowaną rządową instytucję centralną, mającą sprawować ogólną pieczę nad nauką i zarządzającą siecią instytutów. Dopiero w latach 90. przywrócono Akademii pierwotny charakter, aczkolwiek jej krytycy zarzucają, że ów duch biurokratycznego urzędu centralnego nadal daje o sobie znać.

Polityka 47.2022 (3390) z dnia 15.11.2022; Nauka ProjektPulsar.pl; s. 60
Oryginalny tytuł tekstu: "Polska Akademia Niezależności"
Reklama