Nauka

Dżin już wyleciał

Zatrważające umiejętności programu ChatGPT. Czy to się może skończyć dobrze?

„Nie spodziewam się jakichś strasznych zawirowań społecznych lub psychicznych, czyli negatywnego wpływu tej technologii na pojedynczych ludzi.” „Nie spodziewam się jakichś strasznych zawirowań społecznych lub psychicznych, czyli negatywnego wpływu tej technologii na pojedynczych ludzi.” Marta Frej
Prof. Przemysław Kazienko, informatyk z Politechniki Wrocławskiej, o tym, że programy takie jak ChatGPT stają się naprawdę inteligentne. I że wybuchła rewolucja o nieprzewidywalnych skutkach.
Prof. dr hab. Przemysław KazienkoArchiwum prywatne Prof. dr hab. Przemysław Kazienko

MARCIN ROTKIEWICZ: – „Wykazuje cechy tzw. ogólnej sztucznej inteligencji [o możliwościach analogicznych do ludzkiego mózgu – przyp. MR]. Świadczą o tym jego podstawowe zdolności umysłowe (takie jak wnioskowanie, kreatywność i dedukcja) oraz zakres tematów, w których zdobył wiedzę (takich jak literatura, medycyna czy programowanie komputerowe). A także różnorodność zadań, które jest w stanie wykonywać, np. grać w gry, wyjaśniać własne działania”. To fragment najnowszej publikacji naukowców z Microsoftu, którzy poddali licznym testom słynny ChatGPT-4. Mamy przełom w tworzeniu sztucznej inteligencji?
PRZEMYSŁAW KAZIENKO: – Badając jeszcze poprzednią, mniej zaawansowaną wersję tego programu, miałem wrażenie, że nie jest to tylko bezwolna maszyna, która zupełnie nie wie, o co chodzi w tym, co robi. Przeciwnie, ona zaczyna wiedzieć.

W jakim sensie?!
ChatGPT potrafi m.in. odkrywać reguły matematyczne, których go nie uczono. Na przykład na podstawie tego, że 2 + 2 = 4, a 3 + 7 = 10, umie wywnioskować zasady dodawania. A dzięki temu rozwiązywać bardziej złożone zadania matematyczne. Niedawno było zaś głośno o wymyśleniu nowego rodzaju emocji. ChatGPT pokazał, jak powinna ona wyglądać na obrazach, jak wyrażać się w dźwiękach oraz jak należałoby ją rozumieć. To, co tego typu programy tworzą, już przypomina rezultaty abstrakcyjnego myślenia.

Brzmi naprawdę sensacyjnie, ale zanim o to pana dopytam, poprosiłbym o przystępne wyjaśnienie, na jakiej zasadzie działają programy takie jak ChatGPT.
To tzw. modele językowe. Co to znaczy? Wrzuca się do nich treści językowe, czyli np. całą Wikipedię, wiadomości z portali czy serwisów typu Twitter, jak również wersje cyfrowe książek.

Polityka 15.2023 (3409) z dnia 04.04.2023; Rozmowa na Święta; s. 16
Oryginalny tytuł tekstu: "Dżin już wyleciał"
Reklama