Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nauka

Ich Polska

Jaka będzie Polska po wyborach? Młodzi snują scenariusze. „Jest beznadziejnie, więc musi być lepiej”

Młodzi właściwie jednym głosem mówią źle o dzisiejszej władzy. Młodzi właściwie jednym głosem mówią źle o dzisiejszej władzy. Max Skorwider
Coraz gorętsze stają się pytania, co będzie z Polską po nadchodzących wyborach parlamentarnych. W którą stronę pójdzie? I co sądzą o tym młodzi ludzie?
Almanach 2023/2024, Fundacja Collegium Civitas,
Warszawa 2023.materiały prasowe Almanach 2023/2024, Fundacja Collegium Civitas, Warszawa 2023.

Od kilku lat odpowiedzi na trudne polityczne pytania szuka Concilium Civitas, skupiające kilkudziesięciu wybitnych uczonych i ekspertów, Polaków z pochodzenia, pracujących w ośrodkach akademickich na całym świecie. Dyskutują, konferują, piszą teksty, udzielają się publicznie w polskich mediach. Patronują też merytorycznie i, można powiedzieć, moralnie rozpisanemu konkursowi dla maturzystów, którzy w tym roku przedstawili swoje eseje na temat: „Moja Polska po wyborach 2023”.

Ukazały się dwa wydawnictwa, pod redakcją naszego kolegi redakcyjnego Jacka Żakowskiego, który koordynuje wszystkie te inicjatywy i aktywności. Pierwsze to tzw. Almanach – ten pierwotny, właściwy, grupujący 24 teksty szacownych uczonych, a drugie tzw. Młody Almanach, zawiera 20 wybranych i nagradzanych esejów maturzystów.

O ile w sposób oczywisty te eseje miały obowiązek skupiać się na Polsce, na rodzimej perspektywie, o tyle wypowiedzi profesorskie często osadzały polskie sprawy w szerszych kontekstach, prezentowały też nowe tendencje w naukach społecznych, nowe ujęcia i nowe badania.

Roi się od wątków, przykładów, nazwisk i przypisów, ale przecież autorzy już nie pierwszy raz wykazują umiejętność pisania jasnych, zrozumiałych zdań i atrakcyjnych analiz. Przykład jeden z wielu. W tekście poświęconym dzisiejszym elitom politycznym na Węgrzech i w Polsce Jan Pakulski (z Hobart) pisze o „spiralnym”, przyspieszonym rozkładzie tychże elit. „Im bardziej węgierskie i polskie elity cementują swoją władzę rządową – poprzez podsycanie podziałów, wykluczanie i kneblowanie krytyków, poszerzanie stronniczego nepotyzmu oraz pogłębianie w swojej polityce ideologicznych uprzedzeń – tym mniej skuteczne jest ich rządzenie, tym gorsze zarządzanie, tym wyższe koszty społeczno-gospodarcze i głębsza marginalizacja w UE.

Polityka 35.2023 (3428) z dnia 22.08.2023; Esej; s. 62
Oryginalny tytuł tekstu: "Ich Polska"
Reklama