Nauka

Dziś Kraków, jutro kosmos

Krakowscy Googlersi mogą relaksować się także w trakcie pracy. Krakowscy Googlersi mogą relaksować się także w trakcie pracy.
Sergey Brin, współtwórca najpopularniejszej na świecie wyszukiwarki Google, odwiedził w czwartek, 19 czerwca Kraków, gdzie mieści się centrum badawczo-rozwojowe Google i spotkał się z dziennikarzami.

Mimo że biznesowy magazyn Forbes sklasyfikował w tym roku Brina na 32. miejscu wśród najbogatszych ludzi na Ziemi, z majątkiem wycenianym na 18,7 mld dolarów (jego partner biznesowy Larry Page jest na miejscu 33. z 18,6 mld dolarów), ten urodzony w Moskwie 35-latek zachowuje się tak, jakby chciał zaprzeczyć wizerunkowi miliardera. Przyznaje, że nie wie, ile warta na giełdzie jest jego firma, a do biura w Krzemowej Dolinie jeździ rowerem. Ten środek transportu jest znacznie bardziej ekologiczny niż napędzana silnikiem hybrydowym Toyota Prius, z której także korzysta. Jakby tego było mało, na spotkanie Brin przyszedł ze zwykłą reklamówką, z której w pewnym momencie wyjął - odpowiadając na pytanie z jakiego korzysta komputera - ultracienkiego Macbooka Air.

Teraz Kraków
Umiejscowione przy krakowskim Starym Rynku centrum badawczo-rozwojowe Google jest 3. biurem firmy w Polsce i jednym z 33 biur w regionie Europy i Bliskiego Wschodu (EMEA). Liczący ponad 30 osób krakowski zespół Googlersów pracuje nad rozwojem produktów lokalnych (np. map) oraz globalnych, m.in. mobilnej platformy Android. Sergey Brin przyjechał odwiedzić kilka swoich europejskich placówek, do polskiego biura natomiast zawitał po raz pierwszy.

Zainteresowanie Europą Wschodnią wynika z dużego potencjału rynkowego, rosnącej dostępności internetu, ale też dużego zasobu kapitału intelektualnego i utalentowanych programistów (polscy młodzi programiści byli finalistami i zwycięzcami konkursów Google Code Jam).


Kierunek kosmos
Chociaż najważniejszym wydarzeniem na rynku internetowym ostatnich dni jest nawiązanie współpracy Google z Yahoo! dotyczącej wyświetlania jego reklam na portalu, to jednak krakowskie spotkanie zdominował temat lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS), zapowiedzianego już wcześniej przez Sergeya Brina.

Reklama