Nagrody Naukowe

Mateusz Hohol

Mateusz Hohol laureatem Nagród Naukowych POLITYKI

dr Mateusz Hohol dr Mateusz Hohol Tadeusz Późniak / Polityka
Urodzony w 1987 roku. Asystent w Katedrze Filozofii Przyrody na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II (drugiego) w Krakowie, a także członek i stały współpracownik Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych.

Mateusz Hohol o swojej pracy naukowej:

Moje zainteresowania dotyczą dyscyplin takich jak kognitywistyka (zwłaszcza neuronauka poznawcza) oraz filozofia nauki i metodologia nauk.
W ich zakresie prowadzę zarówno zajęcia dydaktyczne, jak i badania, koncentrujące się przede wszystkim wokół zagadnień takich jak: poznanie moralne, poznanie matematyczne, idea umysłu ucieleśnionego i osadzonego w kulturze oraz metodologia neuronauki poznawczej. Prowadzone przeze mnie badania mają charakter interdyscyplinarny. Podejście, w którym filozofia uprawiana jest w ścisłym związku z różnymi naukami szczegółowymi, zaszczepił we mnie mój naukowy Mistrz – profesor Michał Heller, z którym współpracuję w kierowanym przez niego Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych, będącym wspólną jednostką badawczą Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. W Centrum Kopernika uczestniczę w pracach dwóch zespołów badawczych: Neuroscience, którego kierownikiem jest profesor Jerzy Vetulani, oraz Biologiczne podstawy etyki i prawa, kierowanym przez profesora Bartosza Brożka. Obecnie wspólnie z Bartoszem Brożkiem pracuję nad monografią „Umysł matematyczny” (publikacja planowana na koniec 2013 r.), w której wykorzystujemy najnowsze osiągnięcia neuronauki, psychologii, ewolucjonizmu, antropologii oraz lingwistyki by wyjaśnić genezę ludzkich zdolności matematycznych, rozwój złożonej matematyki oraz jej możliwości aplikacyjne. Ponadto – w zespole kierowanym przez profesora Edwarda Nęckę – pracuję nad przygotowaniem badań mózgowego podłoża rozwiązywania dylematów moralnych. Badania przeprowadzone zostaną na jesieni bieżącego roku z wykorzystaniem funkcjonalnego rezonansu magnetycznego.

Jestem głęboko przekonany, że żyjemy obecnie w czasie rewolucji naukowej, wypływającej z badań nad mózgiem, umysłem i poznaniem.

Reklama