Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Łukasz Delong

Łukasz Delong, finalista Nagród Naukowych 2013

dr hab., prof. nadzw. Łukasz Delong dr hab., prof. nadzw. Łukasz Delong Tadeusz Późniak / Polityka
Urodzony w 1980 roku. Profesor nadzwyczajny w Kolegium Analiz Ekonomicznych w Szkole Głównej Handlowej.

Dr hab. prof. nadzw. Łukasz Delong o swojej pracy naukowej:

Głównym przedmiotem moich badań naukowych jest konstrukcja portfeli inwestycyjnych dla zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych i banków oraz wycena kontraktów ubezpieczeniowych i finansowych. Rozważam dynamiczne problemy optymalizacyjne w modelach aktuarialnych i finansowych, do rozwiązania których wykorzystuję teorię sterowania stochastycznego. Celem badań jest wyznaczenie strategii inwestycyjnych, które mogą pomóc firmom ubezpieczeniowym i bankom w lepszej ocenie ryzyka i zabezpieczeniu się przed nim. Moje wyniki są pomocne przy wycenie złożonych ryzyk finansowych i ubezpieczeniowych, przy ustaleniu strategii zarządzania aktywami (np. dla funduszu emerytalnego w II filarze i zakładu emerytalnego wypłacającego dożywotnie emerytury) oraz przy wdrażaniu modeli wewnętrznej oceny ryzyka, które są nieodłącznym elementem europejskich projektów Basel III i Solvency II.

Od 2008 r. moje badania związane są z analizą i zastosowaniami wstecznych stochastycznych równań różniczkowych BSDE. Teoria równań BSDE została sformułowana w 1990 r. i w ciągu ostatnich 20 lat równania BSDE stały się głównym narzędziem matematycznym wykorzystywanym w teorii sterowania stochastycznego do rozwiązywania problemów optymalizacyjnych. Ponieważ wiele problemów w finansach i ubezpieczeniach to problemy optymalizacyjne, równania BSDE pojawiły się także w matematyce finansowej i ubezpieczeniowej. Obecnie równania BSDE stanowią jeden z najaktywniejszych obszarów badań w matematyce finansowej w związku z rozwojem zaawansowanych metod stochastycznych w finansach. Prowadząc badania w tym obszarze utrzymuję bliskie kontakty naukowe z międzynarodowymi autorytetami z zakresu matematyki finansowej i ubezpieczeniowej.

W swoich pracach z ostatnich lat wykorzystałem równania BSDE do scharakteryzowania strategii inwestycyjnych w pewnych ważnych dla praktyki problemach zarządzania ryzykiem. Rozwiązywałem nowe problemy wyceny i zabezpieczenia wypłat ubezpieczeniowych i finansowych uwzględniając dodatkowe czynniki ryzyka (np. ryzyko długowieczności) oraz skomplikowane zależności, które występują w rzeczywistości pomiędzy czynnikami ryzyka ubezpieczeniowego i finansowego (np. ryzyko nieracjonalnych rezygnacji klientów z polis). Wykorzystałem także równania BSDE do zdefiniowania nowych, dynamicznych, niemonotonicznych preferencji agentów związanych z efektami rozczarowania, które mają swoje uzasadnienie w teorii podejmowania decyzji. Na podstawie cyklu artykułów nt. zastosowań równań BSDE w ubezpieczeniach i finansach, które napisałem w latach 2008-2012 i opublikowałem w większości w prestiżowych czasopismach z listy filadelfijskiej, został mi przyznany w maju 2013 r. stopień doktora habilitowanego nauk ekonomicznych.

W moim dorobku naukowym znajduje się także książka, w której omówiłem teorię i zastosowania równań BSDE w ubezpieczeniach i finansach. Jest to pierwsza książka na świecie, w której przedstawiono kompletną teorię i różnorodne zastosowania równań BSDE. Książka została opublikowana w czerwcu 2013 r. przez wydawnictwo Springer w serii nauk aktuarialnych, w której publikowane są najwyższej jakości książki, ważne dla edukacji i badań aktuarialnych. Seria aktuarialna Springera jest współtworzona przez European Actuarial Academy, która zajmuje się edukacja aktuarialną dla praktykujących aktuariuszy.

Uzyskanie stopnia doktora habilitowanego na podstawie cyklu artykułów oraz publikacja książki o zasięgu międzynarodowym są moimi najważniejszymi sukcesami naukowymi w ostatnim okresie. W przyszłości będę kontynuował badania z matematyki ubezpieczeniowej i finansowej z wykorzystaniem równań BSDE. Planuję skupić się na równaniach BSDE z ograniczeniami i odbiciem, które można wykorzystać do wyznaczenia i zabezpieczenia momentu rezygnacji klienta z polisy oraz wyboru optymalnego planu wypłaty dywidendy dla firmy ubezpieczeniowej/banku.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną