Nagrody Naukowe

Jan Paczesny

Jan Paczesny laureatem Nagród Naukowych POLITYKI

dr Jan Paczesny dr Jan Paczesny Tadeusz Późniak / Polityka
Urodzony w 1985 roku. Adiunkt w Zakładzie Fizykochemii Miękkiej Materii w Instytucie Chemii Fizycznej PAN.

Dr Jan Paczesny o swojej pracy naukowej:

Obszar moich zainteresowań badawczych leży na pograniczu chemii, fizyki oraz biologii. Już od drugiego roku studiów realizowałem indywidualny program nauki. Dzięki studiom na trzech wydziałach (kierunek wiodący: chemia) uzyskałem nie tylko interdyscyplinarną wiedzę, ale również umiejętność współpracy z naukowcami z różnych dziedzin. Pierwsze lata mojej kariery naukowej skupiały się na aspektach biologicznych (radiobiologia, chemia bioanalityczna). W czasie doktoratu zajmowałem się przede wszystkich chemią materiałową, ze szczególnym uwzględnieniem fizykochemii powierzchni i cienkich filmów. W przeszłości cienkie filmy były wykorzystywane do poprawy własności optycznych soczewek w obiektywach aparatów („multicoated”) oraz teleskopów. Dziś dobrze zdefiniowane, uporządkowane warstwy znajdują zastosowanie w produkcji urządzeń Hi-Tech: optoelektronice, spintronice, alternatywnych źródeł energii, diagnostyce oraz analityce chemicznej. Również nowoczesne urządzenia elektroniczne budowane są w oparciu o technologie cienkich filmów. W swojej pracy skupiałem się na układach ciekłych kryształów, nanocząstek, kropek kwantowych oraz biomolekuł.

Po obronie pracy doktorskiej zdecydowałem się zmienić tematykę badawczą. Działam na pograniczu chemii materiałowej oraz biologii. W przyszłości chciałbym założyć grupę badającą bio-inspirowane nanomateriały funkcjonalne. Obie dziedziny mogą intensywnie czerpać od siebie nawzajem. Z jednej strony możliwe jest wykorzystanie wysoko wyspecjalizowanych biomolekuł lub całych mikroorganizmów do budowy np. bioczujników, z drugiej chemia materiałowa może dostarczyć nowych rozwiązań jak np. antybakteryjnych i antygrzybicznych podłóż do hodowli komórek eukariotycznych. W chwili obecnej prowadzę projekty badawcze oparte na obu tych ideach. Jeden z realizowanych tematów zakłada budowę szybkiego czujnika do detekcji bakterii. Dzięki skróceniu testów mikrobiologicznych (standardowe trwają trzy dni) możliwe będzie zmniejszenie zakażeń szpitalnych, śmiertelności, ale również jakości żywności o krótkim terminie ważności, np. nabiału, ale i soczków jednodniowych.

Aplikacyjność mojej pracy badawczej potwierdzona jest siedmioma zgłoszeniami patentowymi, których jestem współautotrem. Jestem bardzo zainteresowany zagadnieniami związanymi z tworzeniem firm start up bazujących na odkryciach naukowych. W roku 2013 zostałem laureatem rządowego projektu Top 500 Innovators, dzięki któremu będę miał okazję spędzić dwa miesiące w Berkeley (USA) kształcąc się w tym kierunku.

Jestem kierownikiem dwóch grantów (SONATA oraz IUVENUS PLUS), głównym wykonawcą grantu OPUS, oraz realizatorem w grancie Kwantowe Nanostruktury. Mimo młodego wieku już mam duże doświadczenie w kierowaniu zespołem oraz pozyskiwaniu pieniędzy na badania. Jestem współautorem kilkunastu publikacji naukowych w renomowanych czasopismach. Kolejne są w trakcie przygotowania, a zdobyte granty dają optymizm na przyszłość.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną