Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Nagrody Naukowe 2016: Przyznaliśmy stypendia!

Nasi laureaci odebrali stypendia! Nasi laureaci odebrali stypendia! Teodor Klepczyński / Polityka
Już po raz 16. wyłoniliśmy pięcioro laureatów Nagród Naukowych POLITYKI. Młodzi wybitni (i ambitni) naukowcy otrzymali stypendia w wysokości 30 tys. złotych.
Komplet laureatów i finalistówTeodor Klepczyński/Polityka Komplet laureatów i finalistów
Teodor Klepczyński/Polityka
KŻ/Polityka
Polityka

Grono wyróżnionych przez kapituły Nagród Naukowych POLITYKI liczy już 272 osoby. Powiększyło się w ubiegłym miesiącu, gdy wyłoniliśmy piętnastkę finalistów, spośród których wybraliśmy teraz finałową piątkę.

Doceniając wysiłki i wkład w rozwój polskiej (i nie tylko polskiej) nauki każdego z nich, wręczyliśmy im symboliczne dyplomy oraz stypendia w wysokości 30 tys. złotych (dziesiątka finalistów otrzymała zaś 10 tys. zł). Uroczysta gala odbyła się w siedzibie redakcji POLITYKI w niedzielę, 23 października.

Nagrody przyznajemy w pięciu umownych kategoriach: nauki humanistyczne, społeczne, ścisłe, techniczne i te o życiu. Pojmujemy je możliwie szeroko, zdając sobie sprawę ze znaczenia i starożytnych kultur, i modeli matematycznych, i współczesnych technologii.

Oto tegoroczni laureaci:

NAUKI HUMANISTYCZNE: Dr Adam Andrzejewski

Urodzony w 1987 roku, wykładowca na Wydziale Filozofii i Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego.

W swojej pracy naukowej zajmuje się filozoficzną estetyką codzienności oraz filozofią kultury popularnej.  Jego badania koncentrują się na estetycznych motywacjach naszych codziennych wyborów, związanych ze zmysłami smaku, zapachu i dotyku, pokazując także ich zależność od czynników społecznych, politycznych czy etycznych. Aktualnie bada wpływ kultury popularnej i nowych form sztuki na przeobrażanie naszego doświadczenia, skupiając się na filozoficznej analizie jedzenia i seriali telewizyjnych. Jedzenie i seriale w optyce badacza są niekwestionowaną częścią naszej nowoczesnej codzienności, a także istotnym czynnikiem budującym naszą tożsamość i zrozumienie siebie.
Doktor Andrzejewski jest pionierem tych badań w Polsce.

NAUKI SPOŁECZNE: Dr Adam Gendźwiłł

Urodzony w 1985 roku, adiunkt w Zakładzie Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Przedmiotem jego badań jest polityka lokalna oraz zachowania wyborcze. Aktualnie bada konsekwencje wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do rad gmin oraz powody nieważności głosów w ostatnich wyborach samorządowych. Razem z zespołem z Fundacji Batorego wykazał istnienie tak zwanych „efektów książeczki” i opracował rekomendacje dotyczące organizacji kolejnych wyborów. Uczestniczy w kilku projektach międzynarodowych, poświęconych badaniom samorządów lokalnych. Wierzy, że efekty jego pracy pomagają w obywatelskiej refleksji i dostarczają ważnych argumentów do publicznej dyskusji o tym, w jaki sposób się rządzimy – we wspólnocie państwowej i w społecznościach lokalnych.

NAUKI O ŻYCIU: Dr n. med. Marcin Krawczyk

Urodzony w 1982 roku, kierownik Laboratorium Chorób Metabolicznych Wątroby w Katedrze i Klinice Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby na I Wydziale Lekarskim Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz lekarz w Saarland University Medical Center w Homburgu.

Jest lekarzem praktykiem pracującym z pacjentami ze schorzeniami przewodu pokarmowego. W swoich badaniach, znaczących na poziomie światowym, zajmuje się między innymi genem związanym z zapadalnością na marskość i raka wątroby. Zmiany w tym genie podwyższające ryzyko raka wątroby dotyczą nawet 15% Europejczyków. Doktor Krawczyk wykazał, że zmiana stylu życia, zrównoważona dieta lub operacje bariatryczne, zmniejszające masę ciała, pozwalają zminimalizować genetyczne ryzyko chorób wątroby. Analiza genotypu wprowadzona zaś do codziennej diagnostyki pozwoli planować dla pacjentów „terapie szyte na miarę”.

Wraz z zespołem z Centrum Zdrowia Dziecka wykrył pierwszy genetyczny czynnik ryzyka wystąpienia kamicy żółciowej u dzieci.

NAUKI ŚCISŁE: Dr Maciej Dołęga

Urodzony w 1986 roku, adiunkt w Zakładzie Matematyki Dyskretnej na Wydziale Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jak ujął to szczerze w rekomendacji profesor Jan Madey - dr Dołęga jest matematykiem-teoretykiem, więc trudno jest w sposób przystępny przedstawić jego tematykę badawczą. Bada on dyskretne struktury losowe, a w szczególności mapy i diagramy Younga. Mają one zastosowanie w kwantowej grawitacji, mechanice statystycznej, asymptotycznej teorii reprezentacji, teorii macierzy losowych, kombinatoryce, czy losowej geometrii. Podczas stażu podoktorskiego w Paryżu udało mu się rozwiązać problem matematyczny otwarty przez niemal dwadzieścia lat, co otworzyło drzwi do badania losowych przestrzeni nieorientowalnych. 

NAUKI TECHNICZNE: Dr inż. Urszula Stachewicz

Urodzona w 1980 roku, adiunkt na Wydziale Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie

W swej pracy wykorzystuje zaawansowane metody mikroskopowe do badania różnorodnych materiałów, w tym biomateriałów będących podstawą współczesnej inżynierii tkankowej. Dzięki jej badaniom możliwe będzie wykorzystanie nanowłókien do leczenia ubytków kostnych bądź zmian zwyrodnieniowych kości oraz tkanki chrzęstnej. Inspirując się rozwiązaniami konstrukcyjnymi występującymi w przyrodzie, jak w liściach czy pajęczych sieciach, pracuje nad poprawą efektywności kolektorów pozyskujących wodę z mgły, poprzez zastosowanie nanowłókien.

A oto dziesięcioro finalistów (alfabetycznie): dr Michał Araszkiewicz, dr Aleksander Czogalla, dr Magdalena Górczyńska, dr Martyna Grądzka-Rejak, dr hab. Żaneta Nalewajk-Turecka, dr hab. n. med., prof. nadzw. Michał Polguj, dr n. med. Małgorzata Rydzanicz, dr Katarzyna Sekścińska, dr hab. prof. nadzw. Artur Ryszard Stefankiewicz, dr inż. arch. Alicja Zawadzka.

Obejrzyj relację z naszej gali:

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną