Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Michał Szcześniak

Finalista Nagród Naukowych POLITYKI 2017

dr Michał Szcześniak dr Michał Szcześniak Leszek Zych / Polityka
Jego badania w obrębie bioinformatyki i biologii molekularnej pozwolą lepiej poznać funkcjonowanie transkryptomu człowieka.

Rocznik 1985. Doktor, adiunkt w Instytucie Antropologii na Wydziale Biologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jego zainteresowania naukowe związane są z bioinformatyką i biologią molekularną. Projekt doktorski dotyczył badań nad mikroRNA, czyli niewielkich cząsteczek RNA, które uczestniczą w regulacji niemal każdego procesu komórkowego i są powiązane z licznymi chorobami u człowieka. Te, którymi zajmuje się obecnie, długie niekodujące RNA (IncRNA), są wyjątkowo słabo poznane – tylko 1% tych cząsteczek jest scharakteryzowanych funkcjonalnie - a jakościowo mogą stanowić nawet ponad połowę transkryptomu człowieka. Są bardzo istotne poznawczo, bo mogą wpływać na działanie różnych genów. Wyniki, które do tej pory uzyskał, prowadzą do dużego postępu w rozumieniu biologii lncRNA i funkcjonowania transkryptomu człowieka. Z powodzeniem łączy pracę naukową z pracą w biznesie – jest współzałożycielem i wiceprezesem firmy bioinformatycznej.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną