Nagrody Naukowe

Krzysztof Andrzej Tomaszewski

Finalista Nagród Naukowych POLITYKI 2017

dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Tomaszewski dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Tomaszewski Leszek Zych / Polityka
Jest anatomem, w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, by zminimalizować ryzyko powikłań.

Rocznik 1985. Doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Anatomii na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie.

W międzynarodowym świecie lekarskim dał nowe spojrzenie na dyscyplinę medyczną przez wielu specjalistów uważaną za stabilną i gruntownie zbadaną - anatomię człowieka. Jest autorem koncepcji i metodyki anatomii opartej na dowodach naukowych - Evidence-Based Anatomy (EBA), gałęzi nauki, która łączy anatomię, radiologię, chirurgię i statystykę. Założył i koordynuje International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG) - międzynarodową grupę badawczą zrzeszającą światowej rangi ekspertów z dziedziny anatomii i chirurgii. EBA, bazując na danych z wielu pojedynczych badań naukowych na konkretny temat, umożliwia udzielenie spójnej, jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie kliniczne, np. czy w trakcie zabiegu operacyjnego można, bez szkody dla pacjenta, przeciąć dane naczynie krwionośne blokujące dostęp do innych struktur anatomicznych, które trzeba zoperować. W dużym skrócie EBA daje chirurgowi odpowiedź na pytanie: jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, minimalizując ryzyko powikłań.

W 2017 roku Międzynarodowa Federacja Towarzystw Anatomicznych (IFAA) przyjęła opracowaną przez jego zespół metodykę jako światowe wytyczne do prowadzenia oraz raportowania badań oryginalnych i metaanaliz z dziedziny anatomii i chirurgii.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną