Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Krzysztof Andrzej Tomaszewski

Finalista Nagród Naukowych POLITYKI 2017

dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Tomaszewski dr hab. n. med. Andrzej Krzysztof Tomaszewski Leszek Zych / Polityka
Jest anatomem, w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, by zminimalizować ryzyko powikłań.

Rocznik 1985. Doktor habilitowany nauk medycznych, adiunkt w Katedrze i Zakładzie Anatomii na Uniwersytecie Jagiellońskim Collegium Medicum w Krakowie.

W międzynarodowym świecie lekarskim dał nowe spojrzenie na dyscyplinę medyczną przez wielu specjalistów uważaną za stabilną i gruntownie zbadaną - anatomię człowieka. Jest autorem koncepcji i metodyki anatomii opartej na dowodach naukowych - Evidence-Based Anatomy (EBA), gałęzi nauki, która łączy anatomię, radiologię, chirurgię i statystykę. Założył i koordynuje International Evidence-Based Anatomy Working Group (iEBA-WG) - międzynarodową grupę badawczą zrzeszającą światowej rangi ekspertów z dziedziny anatomii i chirurgii. EBA, bazując na danych z wielu pojedynczych badań naukowych na konkretny temat, umożliwia udzielenie spójnej, jednoznacznej odpowiedzi na zadane pytanie kliniczne, np. czy w trakcie zabiegu operacyjnego można, bez szkody dla pacjenta, przeciąć dane naczynie krwionośne blokujące dostęp do innych struktur anatomicznych, które trzeba zoperować. W dużym skrócie EBA daje chirurgowi odpowiedź na pytanie: jak najlepiej przeprowadzić zabieg operacyjny, minimalizując ryzyko powikłań.

W 2017 roku Międzynarodowa Federacja Towarzystw Anatomicznych (IFAA) przyjęła opracowaną przez jego zespół metodykę jako światowe wytyczne do prowadzenia oraz raportowania badań oryginalnych i metaanaliz z dziedziny anatomii i chirurgii.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną