Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Piotr Wcisło

Finalista Nagród Naukowych POLITYKI 2017

dr Piotr Wcisło dr Piotr Wcisło Leszek Zych / Polityka
Jest uznanym na świecie specjalistą w szeroko pojętej współczesnej spektroskopii optycznej, a jego badania mają służyć wykryciu istnienia ciemnej materii.

Rocznik 1986. Doktor, adiunkt w Zakładzie Fizyki Atomowej, Molekularnej i Optycznej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Jest uznanym na świecie specjalistą w szeroko pojętej współczesnej spektroskopii optycznej, która dzięki współczesnym narzędziom, zarówno eksperymentalnym, jak i teoretycznym, pokazuje nowe, atrakcyjne oblicze. Efektem współczesnego podejścia są m.in. prace nad powstaniem ultradokładnego optycznego zegara atomowego, czy zaawansowane badania spektroskopowe, które mogą prowadzić do odkrycia nowej fizyki wychodzącej poza Model Standardowy. Piotr Wcisło ma w nich swój udział i pomimo młodego wieku w wielu wypadkach pełni kluczową rolę. Tematyka, którą obecnie się zajmuje, to fundamentalny problem współczesnej fizyki i kosmologii - jak wykryć istnienie ciemnej materii. Jego pomysł, aby wykorzystać unikatową infrastrukturę badawczą w Krajowym Laboratorium FAMO w Toruniu (optyczny zegar atomowy) i wykonać pierwszy tego typu eksperyment na świecie, wzbudził ogromne zainteresowanie. Wyniki tego eksperymentu zostały opublikowane w 2016 roku w prestiżowym Nature Astronomy.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną