Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Czterej plus jedna

Laureaci Nagród Naukowych Polityki 2017

Laureaci i finaliści 17. edycji programu Laureaci i finaliści 17. edycji programu Tadeusz Późniak, Leszek Zych / Polityka
Nagrody Naukowe POLITYKI trafiły do pięciu młodych, świetnie zapowiadających się badaczy. Życzymy, by stały się one dla nich przepustką do światowej kariery.
Polityka

Polska nauka, ze względu na reformy zapowiadane przez ministra Jarosława Gowina, jest na zakręcie. Czy młodzi naukowcy skorzystają na tych zmianach, jak głoszą szumne zapowiedzi – przyszłość pokaże, my robimy swoje i jak co roku, od 17 lat, znów przyznaliśmy Nagrody Naukowe POLITYKI 15 utalentowanym badaczom. Dziesięcioro z nich dostało nagrody finałowe po 5 tys. zł, a pięcioro uhonorowaliśmy nagrodami głównymi w wysokości 20 tys. zł. Z pieniędzy tych nikt nie musi się rozliczać, są po prostu nagrodą za osiągnięcia naukowe, którą można przeznaczyć na cokolwiek – książki, komputer, wycieczkę do Włoch, opiekunkę do dziecka (ta ostatnia może się przydać, bo kilku finalistów na galę przybyło ze swoimi latoroślami).

Wybór najlepszych nigdy nie jest łatwy. Zarówno Kapituła Profesorska, jak i Obywatelska zwracały uwagę nie tylko na aktywność badawczą, nowatorskość i interdyscyplinarność, lecz także na umiejętność autoprezentacji i popularyzację badań. Dziś, gdy nauka robiona jest dzięki grantom, a system kontraktów wymusza na badaczach stałe chwalenie się osiągnięciami, taka umiejętność jest absolutnie niezbędna, by utrzymać się w naukowym świecie. Członkowie Kapituły Obywatelskiej przyznawali, że co roku z niecierpliwością wyczekują na listę wytypowanych w pierwszym etapie finalistów, bo czytanie o tym, czym zajmuje się tych 15 młodych ludzi, pozwala na chwilę oderwać się od szarej rzeczywistości, odkrywa świat pasji, poszukiwań i zupełnie nieznanych obszarów. Dzięki takim właśnie młodym szalonym naukowcom przyszłość jawi się jako trochę bardziej przyjazna.

Nasze typy nieźle się sprawdzały, ponieważ zdecydowana większość spośród naszych 287 dotychczasowych laureatów pozostała w nauce i wspina się po szczeblach kariery, osiągając kolejne sukcesy.

Polityka 43.2017 (3133) z dnia 24.10.2017; Nagrody Naukowe POLITYKI; s. 83
Oryginalny tytuł tekstu: "Czterej plus jedna"
Reklama