Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Szymon Drobniak

Szymon Drobniak laureatem Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Szymon Drobniak Szymon Drobniak Lesze Zych / Polityka
Zajmuje się ptakami, szczególnie w kontekście selekcji płciowej, niegenetycznego wpływu rodziców na potomstwo i znaczenia współpracy w grupach spokrewnionych osobników.

Rocznik 1984. Doktor, adiunkt w Instytucie Nauk o Środowisku na Wydziale Biologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Biolog ewolucyjny. Zajmuje się ptakami, które pozwalają mu testować hipotezy ewolucyjne w różnych warunkach środowiskowych, a że są to organizmy dobrze rozpoznawalne, stanowią świetny pretekst do propagowania wiedzy o ewolucji. Jego zainteresowania naukowe dotyczą interakcji między osobnikami, jak selekcja płciowa, niegenetyczny wpływ rodziców na potomstwo i znaczenie współpracy w grupach spokrewnionych osobników. Wyniki badań opublikował w 36 publikacjach, które były 271 razy cytowane. Kierownik czterech zakończonych grantów, a trzy następne (w tym jeden międzynarodowy) są w toku.

Dr Drobniak to oddany popularyzator – autor kilku książek popularnonaukowych o ewolucji, organizator krakowskiego Tygodnia Ewolucji, konsultant naukowy serii filmów popularno-naukowych, programów radiowych i telewizyjnych. Ewolucjonista prof. Jan Kozłowski twierdzi, że „w przeciwieństwie do większości nie jest skupiony na ciułaniu punktów, ale autentycznie zaangażowany w życie naukowe i społeczne”. Mimo to tych punktów „uciułał” imponującą liczbę, bo jego Impact Factor wynosi 117.

Reklama
Reklama