Judyta M. Cichocka laureatką Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Judyta M. Cichocka
Zajmuje się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego.
Judyta M. Cichocka
archiwum domowe/Polityka

Judyta M. Cichocka

Rocznik 1989. Doktor inżynier architekt, asystent w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Jest architektką zajmującą się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego. Polegają one na modelowaniu w trzech wymiarach za pomocą programowania, co ułatwia projektantom podejmowanie świadomych decyzji formalnych, przestrzennych i materiałowych. Dr Cichocka jest współautorką programu optymalizucyjnego SILVEREYE opartego na optymalizacji metodą roju cząstek. Według wyników jej badań może on rozwiązywać problemy projektowe wielokrotnie szybciej i efektywniej, co podniesie jakość oraz energooszczędność realizacji architektonicznych. Jej celem jest szersze zastosowanie optymalizacji w praktyce architektonicznej, stąd założona przez nią firma konsultingowa, która znalazła się w TOP30 europejskich firm działających na rzecz poprawy klimatu.

W tym roku badaczka obroniła pracę doktorską, a od sierpnia kontynuuje naukę na MIT. Choć dr Cichocka ma zaledwie 29 lat, jej dorobek naukowy jest już znaczny – poza dwoma autorskimi monografiami wydanymi za granicą swą wiedzę wykorzystała już w 13 projektach, jest też laureatką 14 nagród i wyróżnień.

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj