Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Judyta M. Cichocka

Judyta M. Cichocka laureatką Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Judyta M. Cichocka Judyta M. Cichocka archiwum domowe / Polityka
Zajmuje się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego.

Rocznik 1989. Doktor inżynier architekt, asystent w Katedrze Historii Architektury, Sztuki i Techniki na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Jest architektką zajmującą się projektowaniem parametrycznym i technikami Optymalizacji Projektowania Architektonicznego. Polegają one na modelowaniu w trzech wymiarach za pomocą programowania, co ułatwia projektantom podejmowanie świadomych decyzji formalnych, przestrzennych i materiałowych. Dr Cichocka jest współautorką programu optymalizucyjnego SILVEREYE opartego na optymalizacji metodą roju cząstek. Według wyników jej badań może on rozwiązywać problemy projektowe wielokrotnie szybciej i efektywniej, co podniesie jakość oraz energooszczędność realizacji architektonicznych. Jej celem jest szersze zastosowanie optymalizacji w praktyce architektonicznej, stąd założona przez nią firma konsultingowa, która znalazła się w TOP30 europejskich firm działających na rzecz poprawy klimatu.

W tym roku badaczka obroniła pracę doktorską, a od sierpnia kontynuuje naukę na MIT. Choć dr Cichocka ma zaledwie 29 lat, jej dorobek naukowy jest już znaczny – poza dwoma autorskimi monografiami wydanymi za granicą swą wiedzę wykorzystała już w 13 projektach, jest też laureatką 14 nagród i wyróżnień.

Reklama
Reklama