Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Łukasz Marciniak

Łukasz Marciniak finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Łukasz Marciniak Łukasz Marciniak Leszek Zych / Polityka
Opracował nową generację termometrów luminescencyjnych, które umożliwiają bezdotykową metodę pomiaru temperatury żywych komórek i tkanek, co na zastosowanie mi.in. w terapii komórek nowotworowych.

Rocznik 1985. Doktor habilitowany inżynier, adiunkt na Oddziale Spektroskopii Optycznej w Instytucie Niskich Temperatur i Badań Strukturalnych PAN we Wrocławiu.

Jest 33-letnim badaczem, którego kariera naukowa ma niesłychaną dynamikę o bezprecedensowym jak na fizykę doświadczalną charakterze. Ma już na swoim koncie ponad 80 publikacji współautorskich, które cytowano ponad 850 razy, jest współautorem kilku patentów i zgłoszeń patentowych oraz kierownikiem czterech prestiżowych grantów. Badacz opracował nową generację termometrów luminescencyjnych do zastosowań biologicznych, które umożliwiają bezdotykową metodę pomiaru temperatury żywych komórek i tkanek bez narażania ich na uszkodzenia. Dokładny odczyt ich temperatury ma fundamentalne znaczenie w terapii komórek nowotworowych z wykorzystaniem światła.

Poza biologicznymi zastosowaniami jego termometry luminescencyjne sprawdzają się do mierzenia temperatury elementów mechanicznych w trakcie ich pracy, co czyni je doskonałym narzędziem diagnostycznym pozwalającym na uniknięcie uszkodzeń związanych z ich przegrzewaniem.

Reklama
Reklama