Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Piątka na piątkę

Laureaci Nagród Naukowych POLITYKI 2018

Nagrody Naukowe POLITYKI 2018 Nagrody Naukowe POLITYKI 2018 AF-studio / Getty Images
Laureaci i finaliści Nagród Naukowych POLITYKI pokazują, że uprawianie nauki to zarówno zawód, jak i sposób na życie. I co najważniejsze, ciągle przyciąga utalentowane, wybitne jednostki.
Dr Jan Olaszek. Nauki Humanistyczne.Leszek Zych/Polityka Dr Jan Olaszek. Nauki Humanistyczne.

Kolejną 18. już edycję Nagród Naukowych POLITYKI zwieńczyła gala, podczas której poznaliśmy pięcioro laureatów wybranych z grona 15 finalistów i finalistek. Jak co roku w pierwszym etapie członkowie Kapituły Profesorskiej musieli przeanalizować ponad 200 propozycji ze wszystkich dyscyplin nauki. Wybór 15 najlepszych młodych badaczy i badaczek to zawsze bardzo trudne zadanie, zwłaszcza gdy nie ma aplikacji jednoznacznie słabych – przeciwnie, większość zgłoszeń odsłania ciekawe projekty badawcze realizowane przez ciekawych ludzi.

Z jeszcze większym wyzwaniem zmierzyć się jednak muszą członkowie Kapituły Obywatelskiej, bo wśród finalistów i finalistek o porównywalnych osiągnięciach i potencjale naukowym wskazać muszą pięć osób, które oprócz tytułu laureata otrzymają stypendia w wysokości 15 tys. zł i promocję medialną.

Czym kieruje się Kapituła Obywatelska w swym wyborze, skoro ocena osiągnięć naukowych została już dokonana? Nauka nie jest przedsięwzięciem, które można realizować w wieży z kości słoniowej. Rozwój nauki i związany z nim postęp techniczny ma coraz większy wpływ na życie współczesnych społeczeństw. Jednocześnie jednak obserwujemy, że szerzą się postawy antynaukowe, czego najbardziej ponurym przykładem ofensywa ruchu antyszczepionkowego. Dlatego niezwykle ważne jest zaangażowanie uczonych w upowszechnianie efektów swojej pracy, istoty metody naukowej i racjonalnego stylu myślenia. Wybór laureatów Kapituły Obywatelskiej jest w tym kontekście wyróżnieniem, ale nakłada też zobowiązanie do pełnienia funkcji ambasadora swojej dyscypliny i całej nauki.

Amerykański wizjoner i popularyzator nauki Stewart Brand stwierdził przed laty, że „science is the only news” – tylko nauka jest źródłem prawdziwych newsów, bo tylko nauka odkrywa i tworzy rzeczy nowe.

Polityka 44.2018 (3184) z dnia 29.10.2018; Nauka; s. 64
Oryginalny tytuł tekstu: "Piątka na piątkę"
Reklama