Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Aleksander Grabiec

Aleksander Grabiec finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2020

Dr Aleksander Grabiec Dr Aleksander Grabiec Leszek Zych / Polityka
Wraz ze swoim zespołem badawczym bada mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia ekspresji genów w paradontozie, która dotyka 30% populacji dorosłych.

Rocznik 1984. Adiunkt w Zakładzie Mikrobiologii na Wydziale Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Dr Aleksander Grabiec po ukończeniu studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim pracował na Uniwersytecie Amsterdamskim, gdzie w 2012 r. uzyskał tytuł doktora, a następnie jako post-doc na Uniwersytecie w Manchesterze. Obecnie ze swoim zespołem badawczym w Zakładzie Mikrobiologii UJ w Krakowie skupia się na poznaniu molekularnego podłoża chorób o podłożu immunologicznym, związanych z przewlekłym stanem zapalnym. Prowadzi badania nad paradontozą, czyli chorobą zapalną przyzębia, która jest utrapieniem 30 proc. populacji dorosłych. W swojej pracy zajmuje się epigenetyką, aby zrozumieć mechanizmy odpowiedzialne za zaburzenia ekspresji genów w paradontozie. Przewlekły stan zapalny dziąseł wywołany jest bowiem przez bakterie, a wydaje się, że mogą one wpływać na ekspresję genów w komórkach pacjentów poprzez zaburzenia regulacji epigenetycznej. Ostatecznym celem badań dr. Aleksandra Grabca będzie poszukiwanie nowych leków przeciwzapalnych, które mogą być skuteczne w terapii tej choroby. Ma na koncie ponad 30 publikacji, spośród których w 14 był pierwszym autorem – jego prace były do tej pory cytowane ponad 900 razy.

Reklama
Reklama