Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Artur Rydosz

Artur Rydosz finalistą Nagród Naukowych POLITYKI 2020

Dr hab. inż. Artur Rydosz Dr hab. inż. Artur Rydosz Guillermo Orts-Gil / materiały prasowe
Prowadzi badania nad składem chemicznym powietrza wydychanego przez człowieka, w celu diagnozowania chorób, takich jak m.in. cukrzyca.

Rocznik 1985. Profesor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. Pracuje w tamtejszej Katedrze Elektroniki na Wydziale Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji.

Dr hab. inż. Artur Rydosz od ponad 10 lat prowadzi interdyscyplinarne badania poświęcone analizie składu chemicznego powietrza wydychanego przez człowieka. Odnajduje sposoby bezinwazyjnej diagnostyki rozmaitych chorób (choćby cukrzycy) za pomocą tzw. biomarkerów. Opracowuje też metody wykrywania unikatowych związków, które mogą w przyszłości posłużyć do identyfikacji biometrycznej. Dokłada starań, by osiągnięcia w naukach podstawowych wykorzystywać w praktyce. Stąd powołanie spółki spin-off z AGH, która komercjalizuje opracowany przez niego analizator oddechu. Nominowany jest też założycielem i prezesem Fundacji “Z cukrzycą na Ty”, która prowadzi badania związane z nowoczesną diabetologią i popularyzuje wiedzę o cukrzycy. Rydosz jest autorem ponad setki publikacji naukowych w renomowanych czasopismach. Uczestniczył aktywnie w 50 konferencjach. Posiada 10 patentów na opracowane przez niego metody analizy powietrza. Jest też laureatem kilkunastu prestiżowych nagród i uczestnikiem ponad 10 grantów NCB i NCBiR (w 5 kierownikiem).

Reklama
Reklama