Osoby czytające wydania polityki

„Polityka” - prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Katharina Boguslawski

Katharina Boguslawski laureatką Nagród Naukowych POLITYKI 2020

Dr hab. Katharina Boguslawski Dr hab. Katharina Boguslawski Leszek Zych / Polityka
Opracowując metody umożliwiające ilościowy opis teoretyczny związków chemicznych zbudowanych z wielu atomów, łączy w swej pracy badawczej chemię, fizykę i matematykę z informatyką stosowaną.

Rocznik 1986. Doktor habilitowana, profesor w Katedrze Mechaniki Kwantowej na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Profesor Katharina Boguslawski zajmuje się rozwijaniem nowych i unikatowych w skali światowej metod obliczeniowych pozwalających na modelowanie właściwości cząsteczek chemicznych o dużych rozmiarach. Modele takie są niezwykle przydatne podczas syntezy nowych substancji, pozwalając uniknąć wielu czasochłonnych, kosztownych i nierzadko niebezpiecznych prób.

To niezwykle trudne zadanie, z którym nie radzą sobie najpotężniejsze nawet superkomputery. Rozwiązania prof. Boguslawski wymagają znacznie mniejszych zasobów obliczeniowych, a podstawą jej sukcesu jest interdyscyplinarne podejście badawcze łączące chemię, fizykę, matematykę i informatykę stosowaną. Modele teoretyczne rozwijane przez prof. Boguslawski mogą służyć np. do projektowania bardziej wydajnych ogniw fotowoltaicznych. Badaczka ma 34 lata, po studiach w prestiżowej ETH (Politechnice Federalnej) w Zurichu ukończonych z wyróżnieniem i doktoracie w tej samej uczelni oraz stażu w Kanadzie wróciła do Polski, by podjąć pracę w Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. Ma na koncie ponad 40 publikacji, prowadzi własną grupę badawczą, była stypendystką Fundacji na rzecz Nauki Polskiej i Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Reklama
Reklama