Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Patrycja Klimas

Patrycja Klimas finalistką Nagród Naukowych POLITYKI 2021

Dr hab., prof. nadzw. Patrycja Klimas Dr hab., prof. nadzw. Patrycja Klimas Tomasz Klimas / Materiały prywatne
Zajmuje się zarządzaniem strategicznym, koncentrując się na współpracy międzyorganizacyjnej i koopetycji (współpraca łącząca elementy kooperacji i konkurencji).

Rocznik 1984. Profesor w Katedrze Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dr hab. Patrycja Klimas bada procesy współtworzenia innowacji w ekosystemach tworzonych przez różnego typu organizacje, instytucje, czy nawet użytkowników produktów. W swojej pracy szuka wyjaśnień dla zjawisk strategicznych, których istniejąca wiedza nie pozwala jednoznacznie zrozumieć – dlaczego np. firmy w Dolinie Lotniczej w Polsce tak dobrze z sobą współpracują, skąd bierze się innowacyjny potencjał rodzimych producentów gier lub jak powstają innowacje we współpracy z uczestnikami wspólnot zainteresowań, czy cyfrowych społeczności.

Kluczowym dla jej pracy naukowej fenomenem jest zjawisko koopetycji, czyli strategicznej współpracy rywali rynkowych, jak giganci rynku elektronicznego Apple i Samsung, czy swego czasu Sony i Ericsson. Efektem koopetycji są także szczepionki przeciw Covid-19 czy niektóre rozwiązania bankowości mobilnej, jak chociażby BLIK.

Dr Klimas nie ogranicza zainteresowań do badań, których wyniki publikuje w najlepszych czasopismach naukowych. Angażuje się także w projekty utylitarne – na zaproszenie prezydenta Katowic współpracuje nad stworzeniem największego ekosystemu innowacji branży gier komputerowych i e-sportu w Europie, czyli Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego.

Reklama
Reklama