Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Patrycja Klimas

Patrycja Klimas finalistką Nagród Naukowych POLITYKI 2021

Dr hab., prof. nadzw. Patrycja Klimas Dr hab., prof. nadzw. Patrycja Klimas Tomasz Klimas / Materiały prywatne
Zajmuje się zarządzaniem strategicznym, koncentrując się na współpracy międzyorganizacyjnej i koopetycji (współpraca łącząca elementy kooperacji i konkurencji).

Rocznik 1984. Profesor w Katedrze Zaawansowanych Badań w Zarządzaniu na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu.

Dr hab. Patrycja Klimas bada procesy współtworzenia innowacji w ekosystemach tworzonych przez różnego typu organizacje, instytucje, czy nawet użytkowników produktów. W swojej pracy szuka wyjaśnień dla zjawisk strategicznych, których istniejąca wiedza nie pozwala jednoznacznie zrozumieć – dlaczego np. firmy w Dolinie Lotniczej w Polsce tak dobrze z sobą współpracują, skąd bierze się innowacyjny potencjał rodzimych producentów gier lub jak powstają innowacje we współpracy z uczestnikami wspólnot zainteresowań, czy cyfrowych społeczności.

Kluczowym dla jej pracy naukowej fenomenem jest zjawisko koopetycji, czyli strategicznej współpracy rywali rynkowych, jak giganci rynku elektronicznego Apple i Samsung, czy swego czasu Sony i Ericsson. Efektem koopetycji są także szczepionki przeciw Covid-19 czy niektóre rozwiązania bankowości mobilnej, jak chociażby BLIK.

Dr Klimas nie ogranicza zainteresowań do badań, których wyniki publikuje w najlepszych czasopismach naukowych. Angażuje się także w projekty utylitarne – na zaproszenie prezydenta Katowic współpracuje nad stworzeniem największego ekosystemu innowacji branży gier komputerowych i e-sportu w Europie, czyli Katowickiego Hubu Gamingowo-Technologicznego.

Reklama
Reklama