Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Anna Kubicka-Sowińska

Anna Kubicka-Sowińska finalistką Nagród Naukowych POLITYKI 2021

Dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska Dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska Leszek Zych / Polityka
Celem jej badań jako archeologa i architekta jest próba odtworzenia etapów budowy, rekonstrukcji formy architektury i funkcji obiektów historycznych, m.in. dzięki zaawansowanym pomiarom w 3D.

Rocznik 1988. Zatrudniona na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej oraz Wydziale Geodezji i Kartografii Politechniki Warszawskiej

Dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska jest archeologiem i architektem. Zajmuje się odtwarzaniem historycznych etapów wznoszenia budowli i miast, rekonstrukcją formy i funkcji zabytkowej architektury. W swoich badaniach wykorzystuje nowoczesne skanowanie laserowe 3D oraz metodę cosine quantogram, jako narzędzie do poszukiwania dawnych standardów miar stosowanych przez historycznych budowniczych i architektów. Na przykładzie Machu Picchu rozpoznała funkcjonowanie systemu miar w Imperium Inków, ujawniając, że istniały tam dwa moduły antropometrycznych miar, wiedza ta pozwoli określić zakres i czas ich stosowania oraz genezę inkaskich technik kamieniarskich. Teraz zajmuje się studiami urbanistycznymi nad wczesnośredniowiecznym rozplanowaniem miast i wsi na Śląsku oraz modelowaniem miast antycznych na przykładzie starożytnego miasta Nea Paphos na Cyprze. Dr Kubicka poszukuje przyczyn i dostarcza dowody na to, że w danym miejscu na ziemi i czasie matematyka i przyjęte systemy miar skutkowały takim, a nie innym sposobem wznoszenia budowli oraz planowania założeń ceremonialnych i rezydencjonalnych. Badaczka jest laureatką wielu nagród, oraz główną wykonawczynią lub uczestniczką wielu grantów krajowych i zagranicznych.

Reklama
Reklama