Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Gala wręczenia 21. Nagród Naukowych POLITYKI

W niedzielę 17 października po raz 21. przyznaliśmy stypendia młodym zdolnym naukowcom w ramach programu zapoczątkowanego na łamach POLITYKI pod hasłem "Zostańcie z nami!" w 2001 roku.

Tradycyjne pamiątkowe zdjęcie laureatów, finalistów i prowadzących uroczystość red. Agnieszki Krzemińskiej i Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego POLITYKI.Leszek Zych/PolitykaTradycyjne pamiątkowe zdjęcie laureatów, finalistów i prowadzących uroczystość red. Agnieszki Krzemińskiej i Jerzego Baczyńskiego, redaktora naczelnego POLITYKI.

W ubiegłym roku ze względu na pandemię jubileuszowa gala nie odbyła się. Tym razem wręczenie naszych nagród wybitnym młodym naukowcom odbyło się w realnej, a nie wirtualnej rzeczywistości. Była to okazja, by przypomnieć historię tej nagrody, która do tej pory zgromadziła 347 wybitnych młodych naukowców. Spotkanie przebiegło jeszcze w reżimie pandemicznym, ale już z udziałem znakomitych gości, członków obu kapituł, promotorów, rektorów wyższych uczelni oraz oczywiście finalistów, laureatów i ich bliskich.

Zapraszamy do obejrzenia fotograficznego skrótu ze wspólnie spędzonego niedzielnego popołudnia w tym wyśmienitym towarzystwie.

Za chwilę zaczynamy, ujęcie na pamiątkę.Leszek Zych/PolitykaZa chwilę zaczynamy, ujęcie na pamiątkę.

Red. Ewa Wilk, inicjatorka naszego programu stypendialnego dla młodych naukowców, w towarzystwie prof. Tomasza Szapiro, przewodniczącego Kapituły Profesorskiej, oraz prof. Andrzeja Jacka Bliklego, członka Kapituły Społecznej.Leszek Zych/PolitykaRed. Ewa Wilk, inicjatorka naszego programu stypendialnego dla młodych naukowców, w towarzystwie prof. Tomasza Szapiro, przewodniczącego Kapituły Profesorskiej, oraz prof. Andrzeja Jacka Bliklego, członka Kapituły Społecznej.

Powitania pandemiczne zupełnie inne niż te, do których przywykliśmy. Prof. Tomasz Szapiro wita się z prof. Marią Skoczek - oboje wspólnie obradują w Kapitule Profesorskiej od 21 lat.Leszek Zych/PolitykaPowitania pandemiczne zupełnie inne niż te, do których przywykliśmy. Prof. Tomasz Szapiro wita się z prof. Marią Skoczek - oboje wspólnie obradują w Kapitule Profesorskiej od 21 lat.

Krzysztof Zanussi i prof. Andrzej Jacek Blikle, jurorzy Kapituły Społecznej.Leszek Zych/PolitykaKrzysztof Zanussi i prof. Andrzej Jacek Blikle, jurorzy Kapituły Społecznej.

Ze względów bezpieczeństwa w tym roku spotkaliśmy się w mniejszym gronie i w rygorze sanitarnym, ale zachowaliśmy zasadę, że finaliści świętują ten dzień w towarzystwie najbliższych i swoich naukowych mentorów. Na widowni zasiedli m.in. prof. Ewa Łętowska; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Stanisław Filipowicz, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.Leszek Zych/PolitykaZe względów bezpieczeństwa w tym roku spotkaliśmy się w mniejszym gronie i w rygorze sanitarnym, ale zachowaliśmy zasadę, że finaliści świętują ten dzień w towarzystwie najbliższych i swoich naukowych mentorów. Na widowni zasiedli m.in. prof. Ewa Łętowska; prof. Zbigniew Gaciong, rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego i prof. Stanisław Filipowicz, wiceprezes Polskiej Akademii Nauk.

Galę poprowadzili redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński i dziennikarka
działu naukowego Agnieszka Krzemińska.Leszek Zych/PolitykaGalę poprowadzili redaktor naczelny POLITYKI Jerzy Baczyński i dziennikarka działu naukowego Agnieszka Krzemińska.

Od lat fundusz stypendialny wspiera Fundacja Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej profesora Cezarego Szczylika, który jest także członkiem Kapituły Społecznej Nagród.Leszek Zych/PolitykaOd lat fundusz stypendialny wspiera Fundacja Onkologii Doświadczalnej i Klinicznej profesora Cezarego Szczylika, który jest także członkiem Kapituły Społecznej Nagród.

Dr Irena Eris także występuje co roku w podwójnej roli - członkini Kapituły Społecznej i fundatorki, co niezmiernie doceniamy.Leszek Zych/PolitykaDr Irena Eris także występuje co roku w podwójnej roli - członkini Kapituły Społecznej i fundatorki, co niezmiernie doceniamy.

W gronie tegorocznych fundatorów z radością powitaliśmy Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentowała na naszej gali prof. Danuta Danek, Przewodnicząca Zarządu Sekcji Autorów Dzieł Naukowych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.Leszek Zych/PolitykaW gronie tegorocznych fundatorów z radością powitaliśmy Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, które reprezentowała na naszej gali prof. Danuta Danek, Przewodnicząca Zarządu Sekcji Autorów Dzieł Naukowych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.

W tym roku postanowiliśmy przepytać naszych finalistów, by więcej się o nich dowiedzieć. Pytania nie zawsze były łatwe, ale wszyscy sobie świetnie poradzili. Dr Paulina Komar, archeolożka i historyczka starożytności z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odpowiada na pytanie prowadzących o ceny i smak wina w Imperium Romanum.Leszek Zych/PolitykaW tym roku postanowiliśmy przepytać naszych finalistów, by więcej się o nich dowiedzieć. Pytania nie zawsze były łatwe, ale wszyscy sobie świetnie poradzili. Dr Paulina Komar, archeolożka i historyczka starożytności z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, odpowiada na pytanie prowadzących o ceny i smak wina w Imperium Romanum.

Dr Oskar Jacek Rojewski z Instytutu Nauk o Sztuce na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach próbował zarazić publiczność swoją fascynacją twórczością Michela Sittow, artysty z Tallina.Leszek Zych/PolitykaDr Oskar Jacek Rojewski z Instytutu Nauk o Sztuce na Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach próbował zarazić publiczność swoją fascynacją twórczością Michela Sittow, artysty z Tallina.

Prof. Andrzej Blikle ogłasza laureata w kategorii nauk humanistycznych. W imieniu nieobecnego dr. Michała Przeperskiego nagrodę odebrała żona  p. Karolina Drozdowska.Leszek Zych/PolitykaProf. Andrzej Blikle ogłasza laureata w kategorii nauk humanistycznych. W imieniu nieobecnego dr. Michała Przeperskiego nagrodę odebrała żona p. Karolina Drozdowska.

Dr Mateusz Grochowski, finalista z dziedziny nauk prawnych, próbuje krótko wyjaśnić, jak platformy technologiczne, działające w ramach gospodarki cyfrowej, stają się źródłem „nowej suwerenności” w sferze prawa umów.Leszek Zych/PolitykaDr Mateusz Grochowski, finalista z dziedziny nauk prawnych, próbuje krótko wyjaśnić, jak platformy technologiczne, działające w ramach gospodarki cyfrowej, stają się źródłem „nowej suwerenności” w sferze prawa umów.

Nieobecna dr hab. Patrycja Klimas, profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nagrała dla nas krótkie wideo, w którym z pasją opowiedziała o kluczowym dla jej pracy naukowej fenomenie, jakim jest zjawisko koopetycji, czyli strategicznej współpracy rywali rynkowych.Leszek Zych/PolitykaNieobecna dr hab. Patrycja Klimas, profesor na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, nagrała dla nas krótkie wideo, w którym z pasją opowiedziała o kluczowym dla jej pracy naukowej fenomenie, jakim jest zjawisko koopetycji, czyli strategicznej współpracy rywali rynkowych.

A stypendium w kategorii nauk humanistycznych otrzymuje... dr hab. Maciej Stolarski, profesor w Katedrze Diagnozy Psychologicznej i Psychometrii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na scenie w towarzystwie dr. Mateusza Grochowskiego i prof. Ewy Stańczyk-Hugiet, dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która reprezentowała dr hab. Patrycję Klimas.Leszek Zych/PolitykaA stypendium w kategorii nauk humanistycznych otrzymuje... dr hab. Maciej Stolarski, profesor w Katedrze Diagnozy Psychologicznej i Psychometrii Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Na scenie w towarzystwie dr. Mateusza Grochowskiego i prof. Ewy Stańczyk-Hugiet, dziekana Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, która reprezentowała dr hab. Patrycję Klimas.

Dr hab. Maciej Stolarski zajmuje się naukowo zdolnością do mentalnego podróżowania w czasie, jedną z niezwykłych właściwości ludzkiego umysłu.Leszek Zych/PolitykaDr hab. Maciej Stolarski zajmuje się naukowo zdolnością do mentalnego podróżowania w czasie, jedną z niezwykłych właściwości ludzkiego umysłu.

Dr Łukasz Bola, finalista w kategorii nauk o życiu, bada mechanizmy plastyczności mózgu, szczególnie u osób niewidomych.Leszek Zych/PolitykaDr Łukasz Bola, finalista w kategorii nauk o życiu, bada mechanizmy plastyczności mózgu, szczególnie u osób niewidomych.

Dr inż. Marcin K. Dyderski, dendrolog, rozwiał nasze nadzieje na to, że w Polsce za 30 lat, na skutek ocieplenia klimatu, będą rosnąć palmy.Leszek Zych/PolitykaDr inż. Marcin K. Dyderski, dendrolog, rozwiał nasze nadzieje na to, że w Polsce za 30 lat, na skutek ocieplenia klimatu, będą rosnąć palmy.

Prof. dr hab. Michał Grąt tłumaczył prowadzącym i publiczności, dlaczego uważa wątrobę za najwspanialszy narząd.Leszek Zych/PolitykaProf. dr hab. Michał Grąt tłumaczył prowadzącym i publiczności, dlaczego uważa wątrobę za najwspanialszy narząd.

Lek. Piotr Krzysztof Krajewski po raz pierwszy w świecie opisał nowy objaw infekcji wirusem SARS-CoV-2 – przeczulicę skórną.Leszek Zych/PolitykaLek. Piotr Krzysztof Krajewski po raz pierwszy w świecie opisał nowy objaw infekcji wirusem SARS-CoV-2 – przeczulicę skórną.

Laureatem w kategorii nauk o życiu został prof. Michał Grąt, specjalizujący się w chirurgii wątroby i dróg żółciowych.Leszek Zych/PolitykaLaureatem w kategorii nauk o życiu został prof. Michał Grąt, specjalizujący się w chirurgii wątroby i dróg żółciowych.

Dr Piotr Achinger, finalista w kategorii nauk ścisłych, próbuje odpowiedzieć na bardzo łatwe pytanie red. Agnieszki Krzemińskiej: jak można połączyć algebrę z geometrią?Leszek Zych/PolitykaDr Piotr Achinger, finalista w kategorii nauk ścisłych, próbuje odpowiedzieć na bardzo łatwe pytanie red. Agnieszki Krzemińskiej: jak można połączyć algebrę z geometrią?

Dr inż. Rafał Szabla dostał równie łatwe pytanie
o możliwość istnienia biologii alternatywnych, a tym samym powstawania życia na innych planetach.Leszek Zych/PolitykaDr inż. Rafał Szabla dostał równie łatwe pytanie o możliwość istnienia biologii alternatywnych, a tym samym powstawania życia na innych planetach.

Dr Sebastian Trojanowski, laureat w kategorii nauk ścisłych, nie mógł nam tego dnia towarzyszyć, ale zaczarował nas nagraniem, w którym opowiadał o swej pasji, jaką jest zagadka tzw. ciemnej materii i ciemnej energii.Leszek Zych/PolitykaDr Sebastian Trojanowski, laureat w kategorii nauk ścisłych, nie mógł nam tego dnia towarzyszyć, ale zaczarował nas nagraniem, w którym opowiadał o swej pasji, jaką jest zagadka tzw. ciemnej materii i ciemnej energii.

Dr hab. inż. Beata Bochentyn, profesor na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, opowiada o poszukiwaniach tanich i wydajnych materiałów do współczesnych urządzeń do przetwarzania energii.Leszek Zych/PolitykaDr hab. inż. Beata Bochentyn, profesor na Wydziale Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej Politechniki Gdańskiej, opowiada o poszukiwaniach tanich i wydajnych materiałów do współczesnych urządzeń do przetwarzania energii.

Dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska przepytywana o system miar w Imperium Inków.Leszek Zych/PolitykaDr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska przepytywana o system miar w Imperium Inków.

Prof. Blikle gratuluje dr hab. inż. Beacie Bochentyn, laureatce w kategorii nauk technicznych, a finalistka dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska odbiera gratulacje z rąk red. Jerzego Baczyńskiego.Leszek Zych/PolitykaProf. Blikle gratuluje dr hab. inż. Beacie Bochentyn, laureatce w kategorii nauk technicznych, a finalistka dr inż. arch. Anna Kubicka-Sowińska odbiera gratulacje z rąk red. Jerzego Baczyńskiego.

Laureaci 21. edycji Nagród Naukowych POLITYKI, niestety nie w komplecie: Beata Bochentyn (nauki techniczne), w zastępstwie za Michała Przeperskiego żona Karolina Drozdowska (nauki humanistyczne), Maciej Stolarski (nauki społeczne) i Michał Grąt (nauki o życiu).Leszek Zych/PolitykaLaureaci 21. edycji Nagród Naukowych POLITYKI, niestety nie w komplecie: Beata Bochentyn (nauki techniczne), w zastępstwie za Michała Przeperskiego żona Karolina Drozdowska (nauki humanistyczne), Maciej Stolarski (nauki społeczne) i Michał Grąt (nauki o życiu).

W tym roku żegnamy się mając nadzieję, że za rok maseczki nie będę już konieczne.Leszek Zych/PolitykaW tym roku żegnamy się mając nadzieję, że za rok maseczki nie będę już konieczne.

.Polityka.

Reklama
Reklama