Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Nagrody Naukowe

Jan Krzysztof Nowak

Dr n. med. Jan Krzysztof Nowak finalistą Nagród Naukowych 2022

Dr n. med. Jan Krzysztof Nowak Dr n. med. Jan Krzysztof Nowak Leszek Zych / Polityka
Dr Nowak jest pediatrą, zainteresowanym zwłaszcza chorobami przewodu pokarmowego. Prowadzi także badania nad mukowiscydozą.

Rocznik 1987. I Wydział Lekarski Uniwersytetu Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu.

Dr Jan Nowak pracuje na co dzień w Klinice Gastroenterologii Dziecięcej i Chorób Metabolicznych. Jest pediatrą, zainteresowanym zwłaszcza chorobami przewodu pokarmowego, ale fascynuje go również immunologia i genetyka. Na styku tych trzech dziedzin nie brakuje mu zagadek do rozwiązania, bo chociażby nieswoiste zapalenia jelit – na które choruje w Polsce ponad 100 tys. osób – nadal stanowią problem diagnostyczny i leczniczy.

Dzięki współpracy z zespołem naukowców z uniwersytetu w Oksfordzie, badając ekspresję i regulację genów w tych schorzeniach, udało mu się zidentyfikować nowy wskaźnik przewidujący ich zaostrzenie nawet z wyprzedzeniem kilku lat. Zaproponował także innowacyjne rozwiązanie oparte na analizie dźwięków jelitowych, wsparte metodami sztucznej inteligencji, mające podnieść komfort badania z punktu widzenia pacjentów podejrzewanych o zespół jelita drażliwego, który stał się cywilizacyjną chorobą społeczną.

W kręgu jego zainteresowań jest także mukowiscydoza, w leczeniu której pomagał wdrożyć pionierską metodę przełamującą oporność na suplementację witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dr Jan Nowak pracę doktorską na temat nowych metod diagnostycznych w gastroenterologii dziecięcej obronił w 2017 r. Od tej pory jego dewizą jest łączenie zawodu lekarza praktyka z pracą naukową i kształceniem studentów, a przy realizowanych projektach chętnie współpracuje z krajowymi i międzynarodowymi zespołami naukowców.

Reklama
Reklama