Nagrody Naukowe

Adam Okniński

Dr inż. Adam Okniński laureatem Nagród Naukowych 2023

Dr inż. Adama Okniński Dr inż. Adama Okniński Leszek Zych / Polityka
Szuka ekologicznych i wydajnych alternatyw dla napędów pojazdów kosmicznych.

Rocznik 1990. Dyrektor Centrum Technologii Kosmicznych Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytutu Lotnictwa.

Dr Okniński zajmuje się technologiami rakietowymi, a przede wszystkim napędami pojazdów kosmicznych wykorzystującymi ekologiczne i wysoko wydajne materiały pędne. To ważny obszar badań, gdyż jego celem jest wycofanie stosowanych dziś w sztucznych satelitach toksycznych paliw i utleniaczy, które stanowią zagrożenie zarówno na etapie produkcji, jak i eksploatacji. Ich bezpieczne alternatywy pozwoliłyby na obniżenie kosztów pojazdów kosmicznych, w tym tych przeznaczonych dla telekomunikacji, obronności, nauki czy wspierania rolnictwa.

Celem naukowym dr. Oknińskiego jest udowodnienie, że nowe ekologiczne napędy mogą przewyższać pod względem osiągów istniejące rozwiązania. Zajmuje się również kwestiami deorbitacji satelitów, czyli bezpiecznym usuwaniem ich po zakończeniu misji. Jest to niezwykle ważne w kontekście problemu tzw. kosmicznych śmieci.

Dr Okniński napisał ponad sto publikacji naukowych. Miał też osobisty wkład w ponad 20 projektów badawczych w obszarze napędów rakietowych, w tym kilkunastu Europejskiej Agencji Kosmicznej, dla której pracował jako inżynier. Jest też laureatem wielu krajowych i zagranicznych nagród oraz autorem patentów i zgłoszeń patentowych.

Reklama
Reklama