Nagroda imienia Rakowskiego

Zwycięzcy II edycji

Rozstrzygnięcie II edycji konkursu im. Mieczysława F. Rakowskiego

Polityka
Tym razem kapituła przyznała dwie równorzędne nagrody.

Dwa lata temu redakcja POLITYKI ogłosiła konkurs na najlepszą pracę magisterską poświęconą historii PRL. Patronem nagrody został Mieczysław F. Rakowski, wieloletni redaktor naczelny tygodnika, polityk, autor wielu książek, m.in. wielotomowego „Dziennika politycznego”.

W drugiej edycji konkursu Kapituła przyznała dwie równorzędne Nagrody:

Katarzynie Lincer za „Artystyczny wystrój i wyposażenie trójmiejskich lokali gastronomicznych w okresie powojennym (1945–1989)”. Praca powstała w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego pod kierunkiem dr. Huberta Bilewicza.

Uwagę Jury zwróciła autentyczna pasja badawcza Autorki, jej niezwykła staranność w zbieraniu, a następnie w porządkowaniu źródeł, umiejętność konstruowania przejrzystej narracji.

oraz

Bartoszowi Barańskiemu za pracę „Dominanta i tonika w kompozycji miejskiej Warszawy na przykładzie PKiN. Przestrzenne rozważania na tle analogii muzycznych”. Praca powstała na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego pod kierunkiem dr. Mikołaja Madurowicza.

Jury doceniło niezwykłą oryginalność i innowacyjność pracy, jej interdyscyplinarny charakter, samodzielność badawczą Autora.

W ocenie kapituły poziom wszystkich nadesłanych prac był bardzo wysoki, podobnie jak w ubiegłym roku. Także tym razem prace zostały przygotowane w różnych ośrodkach akademickich w kraju, nie tylko na wydziałach nauk historycznych.

W skład Kapituły weszli: dr Barbara Klich-Kluczewska z Uniwersytetu Jagiellońskiego, profesorowie Marcin Kula z Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, Jerzy Kochanowski z Uniwersytetu Warszawskiego oraz dwaj członkowie redakcji, Marian Turski i profesor Wiesław Władyka jako przewodniczący.

Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną