British Airways i Iberia łączą siły

Brytyjsko-hiszpańskie niebo
British Airways i Iberia łączą siły, aby przetrwać najcięższy od lat kryzys lotnictwa. A LOT wciąż walczy w pojedynkę.

292 mln funtów – tyle British Airways straciło przez ostatnie pół roku. Hiszpańska Iberia jest niewiele gorsza – jej strata za ostatnie trzy kwartały wynosi 182 mln euro, ale przy nieco mniejszej liczbie samolotów i pracowników. Te wyniki nie są może wyjątkowe na tle całej branży, pogrążonej w głębokiej recesji, ale zmusiły obu przewoźników do podjęcia nadzwyczajnych kroków. British Airways i Iberia utworzą jedną firmę, choć wzorem Air France i KLM zachowają odrębne marki. W ten sposób na europejskim niebie powstanie trzecia wielkie lotnicze imperium. Pozostałe dwa to właśnie Air France/KLM z nową Alitalią oraz Lufthansa i skupione wokół niej mniejsze linie (Brussels Airlines, Austrian Airlines czy Swiss).

Oczywiście obie firmy w komunikatach prasowych zapewniają, że fuzja, przygotowywana zresztą do wielu miesięcy i ciągle odwlekana, jest z myślą o nas, czyli zwykłych pasażerach. W rzeczywistości ma przynieść spore oszczędności, a towarzyszyć jej będą oczywiście spore zwolnienia i prawdopodobnie cięcie niektórych połączeń. Obie linie rzeczywiście mają powody do ścisłej współpracy. O ile British Airways króluje w połączeniach z Europy do Ameryki Północnej, to Iberia jest zdecydowanym liderem w lataniu ze Starego Kontynentu do Ameryki Łacińskiej. Natomiast na polskim niebie żadna z linii nie odgrywa kluczowej roli. Obecność Iberii jest wręcz śladowa, natomiast British Airways głównie dowozi pasażerom lecących dalej w świat, umożliwiając im przesiadki na londyńskim Heathrow.

Ale i dla nas ta fuzja ma pewne znaczenie. Każe znów zastanowić się nad przyszłością LOT, który należy do ciągle kurczącego się grona linii, niezwiązanych kapitałowo z innymi przewoźnikami. Dotychczasowa współpraca z Lufthansą w ramach sojuszu Star Alliance nie doprowadziła do sprzedaży choćby części akcji naszego przewoźnika niemieckiemu gigantowi. I na razie nie doprowadzi, bo LOT musi najpierw ograniczyć swoje straty, a Lufthansa – przetrawić poczynione ostatnio zakupy. Oczywiście LOT to nie Iberia i nie mógłby liczyć w przypadku ewentualnego przejęcia przez Niemców na tak dobre warunki jak Hiszpanie. Ale schronienie się pod silniejszymi skrzydłami przy lotniczej zawierusze, której końca nie widać, może okazać się niezbędne. Nawet, jeśli przyjdzie zapłacić za nie wysoką cenę.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną