Czy można przekazać swój 1 proc. dla dwóch organizacji?

Procent do podziału
Obywatelski przywilej decydowania na jaki szlachetny cel przekazać 1 proc. swojego podatku bywa powodem trudnych dylematów.
Dawid Chalimoniuk/Agencja Gazeta

Zwłaszcza osoby o ponad przeciętnych dochodach miewają z wyborem beneficjenta spory problem, bo chciałyby obdzielić pieniędzmi dwie organizacje, a mogą tylko jedną. - Na infolinii podatkowej ministra finansów poinformowano mnie, że taki podział 1 procenta nie jest możliwy – żali się Maria Krupińska, czytelniczka Polityki, rozżalona, że fiskus  nie przewidział podobnej sytuacji i na nazwę drugiej organizacji w zeznaniu podatkowym miejsca nie przewidział. Rzecznik ministra finansów Magda Kobos zapewnia, że  nie była to przeoczenie.  – Naszym priorytetem jest upraszczanie i skracanie zeznań podatkowych. Skoro w jednym roku można przekazać pieniądze na konto jednej organizacji, w kolejnym drugiej, dużego problemu nie ma  – uważa Kobos i przypomina, że pod tym względem dużo lepszej sytuacji są podatnicy uzyskujący dodatkowe dochody ze sprzedaży akcji. Rozliczają się z fiskusem przy pomocy dwóch odrębnych formularzy i w każdym z nich mogą wskazać innego beneficjenta 1 procenta.

Kuba Wygnański z Rady Działalności Pożytku Publicznego twierdzi, że organizacje pozarządowe bezskutecznie apelowały do ministra finansów o umożliwienie podatnikom rozdziału 1 proc. przynajmniej na dwie organizacje.  – Pewnie będzie to możliwe w dalekiej przyszłości, gdy zeznawania będą składane drogą elektroniczną – mówi Wygnański.

 

CZYTAJ TAKŻE: Poradnik - jak rozliczyć PIT przez internet - krok po kroku

1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA - zachęcamy do przekazania pieniędzy na stypendia dla młodych polskich naukowców. Wszystko o naszej akcji "Zostańcie z nami!"

Jak przekazać 1 proc. dla Fundacji Tygodnika POLITYKA? Informacje znajdziesz tutaj.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną