Jaka działka, jaki projekt?
Radzi Kazimierz Kirejczyk, prezes firmy REAS:

Wybór działki i zaprojektowanie domu wymagają czasu i namysłu – często podejmuje się decyzje, które są nieodwracalne. Koniecznie trzeba je skonsultować z architektem. Także wtedy, kiedy zamierzamy kupić projekt z katalogu. Tylko fachowiec potrafi ocenić, na ile działka pasuje do wizji planowanego domu.

Dla przykładu: odległość czterech metrów od granicy działki, wymagana przez prawo budowlane, jest do przyjęcia dla bocznej elewacji domu z oknami z drugorzędnych pomieszczeń. Jednak będzie to o wiele za mało np. dla tarasu z pokoju dziennego przeszklonego od sufitu do podłogi. Bardzo niefortunnym pomysłem jest także wciskanie dużego domu na małą działkę. Podmiejski wolno stojący dom powinien mieć działkę o powierzchni przynajmniej 700 m kw.

Oglądając działki, które są do kupienia, warto pamiętać, że przebieg miedz – a czasem także ogrodzeń – nie zawsze jest zgodny z faktycznym podziałem gruntów. Zanim więc podejmiemy decyzję i zaplanujemy odległość domu od granic działki, trzeba te granice sprawdzić na wyrysie z rejestru gruntów.

Ideałem jest usytuowanie wjazdu na działkę od północy, salonu od zachodu lub południa, sypialni od wschodu, ogrodu od południa. Zwykle dla takich lokalizacji przygotowywane są projekty gotowe, a przecież trzy czwarte działek ma inne uwarunkowania. Między innymi dlatego projekt domu zamówiony u architekta lepiej niż gotowy uwzględnia ograniczenia związane z działką i oczekiwania właścicieli. Ale najpierw przyszli domownicy muszą uzgodnić między sobą, jakie mają oczekiwania.

Po projekt domu z katalogu można iść do najbliższego salonu prasowego, jest to dziś towar masowy. Przy wyborze projektu głównymi kryteriami są zwykle powierzchnie pokoi, kuchni, garaży, układy funkcjonalne. Warto większą uwagę zwracać na koszty. Domy proste, o zwartej bryle i dwupołaciowym dachu, są tańsze w realizacji i utrzymaniu niż budynki o bryle wymyślnej, skomplikowanej i dachu wielopołaciowym. Metraż też powinien być racjonalny. Zwykle większości rodzin wystarcza dom o powierzchni 150 m kw.

Czytaj także

Rynek: aktualności i komentarze

W nowej POLITYCE

Zobacz pełny spis treści »

Poleć stronę

Zamknij
Facebook Twitter Google+ Wykop Poleć Skomentuj

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną